Yazın yıpranan cildinizi 3 yöntemle yenileyin

  • 16 Eylül 2016
  • 619 kez görüntülendi.
Yazın yıpranan cildinizi 3 yöntemle yenileyin

Güneşte uzun vakit kalmak, güneş korucu ürünlerin doğru kullanılmaması, havuz ya da denizden çıkar çıkmaz duş alınmaması namacıylaiyle tuzlu, klorlu suyun ciltte kalmasının faturası ağır olabiliyor. Örneğin; ciltte meydana gelen kırışıklar, kırmızı ince damarlar, lekeler ve çiller gibi. Ciltte ilerleyen bu hasarlar derhal her bayanın canını fazlasıyla sıkmaya yetiyor. Güzel haber ise ciltte meydana gelen bu problemlerin büyük oranda giderilebilmesi! Sonbahar mevsimi de cildi yenilemenin en ideal zamanı. Peki ama hangi teknikler yinedan ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlıyor? Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Eksperi Dr. Funda Güneri yıpranmış cildinizi sonbaharda nasıl yenileyebileceğiniz konusu ile ilgili tesirli önerilerde bulundu.

1. BU BESİNLERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Yumurta: Cildi destekleyen ve hasarları onaran yumurta ile fasulye gibi protein sahibi olan besinler menünüzde kesinlikle bulunmalı. Yumurta ilaveten içerdiği biotin ile cilt kuruluğu amacıyla de öneriliyor.Haftada 3 kez yumurtayı sofranızda bulundurmaya özen gösterin.

Domates suyu: Taze domates suyu içerdiği likopen yardımıyla zararlı ultraviyole ışınlarının yol açtığı ciltte lekeler ile kuruluk gibi hasarların onarımına yardımcı oluyor ve mat cildi canlandırıyor. Domates suyunu haftada 3 kez bir bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kırmızı lahana: İçerdiği antosiyanin ile kırışıklara karşı tesirli oluyor ve lekeleri azaltıyor. Kırmızı lahana ilaveten C vitamininden de varlıklı. Bu vitamin yardımıyla ciltteki zararlı yıkım ürünleri daha basit uzaklaştırılıyor. Hem de antioksidan özelliği ile de kırışıklıklar ve cilt lekeleri azalıyor. Kırmızı lahanayı haftada 3-4 kez salatanıza ekleyebilirsiniz.

Kabak çekirdeği: İçerdiği çinko, E vitamini ve omega 3 yağ asitleri yardımıyla cildi yeniliyor ve nem oranını arttırıyor. Hem de lekelere de olumlu katkıda bulunuyor. Dermatoloji Eksperi Dr. Funda Güneri kabak çekirdeğini günde 1 avuç tüketmenizin yeterli olacağını belirtiyor.

Pancar: Cildin kan dolaşımındaki oksijen oranını çoğaltarak cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Pancarı ayda 2-3 kez tüketmenizde yarar var.

Çörek otu: İçerdiği aminoasit, potasyum ve oleik asit ile cildin yapılanmasına olumlu tesir ediyor, esneklik kaybını engellemeye yardımcı oluyor. Çörek otunu salatalarınızın üstüne bir tutam ekleyebilirsiniz.

2. BU ALIŞKANLIKLARINIZDAN VAZGEÇİN

Şeker ile tuzdan varlıklı beslenmek: Şekerli besinler cilt amacıyladeki kollajen ve elastin liflerdeki yaşa bağlı hasarın yükselmesine namacıyla oluyor ve kırışıklıklar daha erken yaşta oluşuyor. Fazla tüketilen tuz da göz etrafı gibi daha titiz ve yumUşak dokularda ödem ile şişliklere yol açarak yüze yorgun bir ifade sağlıyor. Beslenmenizde fast food , salam, sosis gibi hazır ve işlenmiş besinlerdan, şeker ile tuzdan uzak durmanız cildinizin kalitesinin de artmasını sağlıyor.

Sigara ve alkol tüketmek: Sigara hem cilde sıkılık ve yoğunluk veren kollajen ile elastin liflerinin üretimini azaltıyor, hem de bu liflerin hasarlanmasına namacıyla oluyor. Bunun neticesinde ciltte gevşeme ve sarkmalar oluşuyor. Alkol tüketimi da ciltteki su kaybını çoğaltarak cildin nem dengesini bozuyor.

Hareketsiz bir hayat sürmek: Sağlıklı bir cilt amacıyla derli toplu egzersiz ve spor yapın. Haftada en az 3 kez, 30-60 dakika spor yapmanız kan dolaşım süratini artırarak cildinize de olumlu tesir ediyor. Cildin oksijenlenmesi, bundan dolayı beslenmesi artıyor.

Güneş koruyucu ürünü her mevsim kullanmamak: Zararlı ultraviyole A ışınlarının cilt yaşlanması ve cilt kanseri gibi olumsuz tesirsi bütün sene devam ettiği amacıyla güneş koruyucu kremleri yaz mevsimi dışında da kullanmaya devam edin. Dermatoloji Eksperi Dr. Funda Güneri koruyucu ürünü sokağa çıkmadan 20-30 dakika evvelce sürmeyi ve 3 saat sonra yenilemeyi ihmal etmemeniz gerektiğine ilgi çekiyor.

Nemlendirici ürünleri derli toplu programmak: Yaz mevsiminin namacıyla bulunduğu hasarların onarımı amacıyla sonbaharda cildinize kaybettiği nemi kazandırmanız çok mühim. Ürünlerin içeriğindeki hyaluronik asit, A,C,E vitaminleri, aloe vera ya da shea yağı içermesine ilgi edin. Bunlar cildi canlandırıyor ve sıhhatli manzarasıne yine kavuşmasına katkı sağlıyor. Hem de nem takviyesi yapan yoğun nem maskelerini de haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

3. BU UYGULAMALARDAN FAYDALANIN

Peeling: Güneş ışınları cilt yaşlanmasının en mühim sebeplerinden biri. Cildinizde kırışıklık, leke, akne izleri ya da mat cilt manzarası oluşmuşsa deriye kimyasal solüsyon sürülerek üst tabakanın soyulması ve derinin kendini yenilemesi prosedürü olan “peeling” programı yaptırabilirsiniz. Meyve asitli peeling ve enzim peeling tarzındaki programlarda yoğun soyulma olmaz ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Mezoterapi: Mezoterapi yüzde, dekolte bölgesinde ve ellerde ilerleyen leke ile kırışık gibi problemlerin azalmasını sağlıyor. Mezoterapi ciltteki kurumalar amacıyla ideal ürünlerin, direkt enjeksiyonlarla cilt amacıylae verilmesi prosedürü olarak tanımlanıyor. Bu teknikle cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineral desteği yapılmış oluyor. 2-3 hafta Aralıklarla 3-5 oturum yapılan bu program hem cildi canlandırıyor, hem de içeriğindeki ideal ürünlerle ciltte sıkılaşma ve renginde düzelme sağlıyor. İçeriğindeki hyaluronik asit ve vitamin kompleksleri ile aynı vakitte kırışıklıklarda tesir gösteriyor.

PRP: PRP şahıstan alınan kandan elde edilen trombosit isimli hücreler ve büyüme etkeni sahibi olan varlıklı plazma sıvısı cilde ufak enjeksiyonlarla uygulanıyor. Bu teknik ciltteki dolaşımı arttırıyor, kollajen ve hyaluronik asit üretimini tetikliyor. Bu sayede de cildi canlandırıyor, yeniliyor ve lekelere namacıyla olan reaksiyonu baskılıyor. Mezoterapi 2-3 haftada bir 3-6 oturum olarak uygulanıyor.

Lazer: Sonbahar Co2 fraksiyonel lazer amacıyla ideal zaman. Bu lazer tarzı ciltte meydana getirdiği denetimli hasarlama ile kollajeni yinedan yapılandırarak ,gözeneklerde küçülme, kırışıklıklarda azalma sağlıyor, ilaveten cildi yeniliyor ve renk bozukluklarını derli topluyor. Yaz mevsimi ardından kırışıklık, lekelenmeler, cilt sarkmaları, akne izleri amacıyla yüz güldürücü neticeler sağlıyor ve güneş hasarı lezyonları olan aktinik keratozlarda bozukluğu çözüyor.

Kriyoterapi: Kriyoterapi ile yüz ve ellerdeki yaş lekeleri bozukluğu gideriliyor. Güneş ardından meydana çıkan ya da artan, lentigo adı verdiği kahverengi lekelere yapılan sıvı nitrojen ile bu sorundan 2 oturumta kurtulmak olası oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ