Yaz Sıcakları ve Gebelik

 • 28 Haziran 2016
 • 674 kez görüntülendi.
Yaz Sıcakları ve Gebelik

Zaman vakit aşırı sıcakların yaşandığı yaz aylarında bilhassa gebelerin anne ve bebek sağlığı için ilgili olmaları…

Yaz aylarında cildin korunması mühimdir. Gebelikte alan arttığı için daha çok güneş kremine gereksinim duyulur. Genellikle gebelikte güneş tesiri ile yüzde gebelik maskesi (melasma) riski çok çoğalmaktadır. UVA ve UVB koruyucu ve SPF 30 dan çok olan bir güneş koruyucuyu her 2 saatte bir kullanmak gerekmektedir.

Isı ve nem ciltte isilik olabileceğini artırır. Korunmak için cildi kuru tutmak ve rahat pamuklu bol kıyafetler giyilmelidir. Eğer isilik meydana gelir ise %1 hidrokortison sahibi olan kremler kullanmak mümkün.

Yaz aylarında bedenin susuz kalma riski yüksektir. Gebelikte susuz kalabilmek bebeğin beslenmesini bozar, damar içi pıhtı oluşma tehlikesini artırır ve hem de erken doğuma neden olabilir. Sıcak havalarda, beden terleyerek soğur ve çok sıvı kayıbı olur. Susuz kalma belirtileri ağız kuruluğu, susama hissi ya da baş dönmesi, bulantı, karın krampları olabilir. Böyle yakınmalar bulunduğunda serin bir yere geçilmeli ve bol su içilmelidir. Dehidratasyonu (bedenin susuz kalması) önlemek için günde minimum12 bardak kafein içermeyen sıvı tüketilmelidir. Hem de beslenme sebze ve meyveden varlıklı olmalı, idrar rengi açık sarı olmalı ve 4 saatte bir tuvalete gidilmelidir.

Gebelikte sıvı hareketi meselesi olmasından bilhassa sıcak havalarda ayak ve bacaklarda şişme olur. Bu şişmeyi (ödem) azaltmak için uzanmak, bacakları kalp civarına arttırmak ya da bir puff üstüne uzatmak, 10-15 dakikalık soğuk kompres gerçekleştirmek yararlıdır. Vücutta ödem olsa dahi su içmeye devam edilmelidir. Fakat çok tuzlu ve şekerli şeylerden uzak durmak lazım olur.

Sıhhatlı giden bir gebelikte seyahat etmenin herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat kesinlikle seyahat evveli doktorle görüşmek lazım olur. Uçakla seyahat etmenin sıhhatli giden herhangi bir riski bulunmayan gebelerde gebeliğin 8. ayına kadar bir zararı yoktur. Her 2 saatte bir gebe kadın yürümeli, bol sıvı tüketmelidir. Hem de seyahat evveli gebeliğe müsait bir varis çorabı tavsiye edilebilir. Gebe kadın vasıta kullanırken kesinlikle kemeri müsait biçimde takmalıdır. Ülke dışına seyahat yapılacaksa kesinlikle aşı protokolleri hakkındaki doktor ile görüşmelidir. El yıkama, gıda-su hijyeni hakkındaki dikkat etmek gerekir. Yemekler iyi pişirilmiş, taze olması gereklidir. Açık büfe, iyi yıkanmamış salata ve çiğ gıdalara dikkat etmek gerekir. Kesinlikle şişlenmiş su içilmelidir.

Yaz aylarında sinek-böcek sokmaları konusu ile ilgili dikkat etmek gerekir. Uygun sinek kovucular, kapalı giysiler seçilmelidir. İçeriğinde %20’den daha düşük DEET tespit edilen sinek kovucular kullanılmalıdır. Gebelikte yüzmek güvenilirdir. Havuzda sarfedilen klor ve kimyasalların gebelik üstüne zararlı tesiri gösterilmemiştir.

GEBELERİN YAZ AYLARINDA DİKKAT ETMELERİ GEREKENLER

 • Sabah erken ya da akşam geç saatlerde (güneşin az bulunduğu ve havanın serinlediği) dışarı çıkılmalı, yürüyüş yapılmalıdır.
 • Açık renkli giysisiler giyilmelidir
 • Bol, bilhassa mineralden varlıklı sıvı tüketilmelidir
 • Yoğurt ya da süt, muz, ananas ile karışım yapıp ferahlatıcı olarak içilebilir
 • Yanlarında kesinlikle su taşımalıdırlar
 • Güneş kremi (>20 etken) kullanılmalıdır
 • Hızlı ve sık duş almalıdırlar
 • Otururken, dinlenirken ayak-bacaklar uzatılmalıdır
 • Tuz alımı azaltılmalıdır
 • Sık sık şekerleme yapılmalıdır
 • Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ