Yaz Aylarında Sağlıklı Kalmak İçim 10 Öneri

 • 07 Haziran 2016
 • 321 kez görüntülendi.
Yaz Aylarında Sağlıklı Kalmak İçim 10 Öneri

Sıcak yaz günlerinin keyfini çıkarmak için birtakım tedbirler alabilmek gerekiyor…

Yaz mevsiminde sıcaklıkların yükselmesi ile açık havada geçirilen vakit da uzuyor. Bu hal sıcak çarpması, güneş yanıkları, böcek ısırmaları ve sokmaları gibi rahatsızlıkların daha fazla görülmesine sebep veriyor. Bunların yanı sıra serinlemek için sarfedilen klima ve havuzların yol açtığı enfeksiyon hastalıklarıyla da yaz aylarında sık karşılaşılıyor. Sıcak yaz günlerinin keyfini çıkarmak için birtakım tedbirler alabilmek gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Serpil Kılınç, yaz aylarında sıhhatli kalmanın yolları ile ilgili veri verdi.

Sıcak çarpması yaşami tehlikeye yol açabilir

Yaz aylarında sıcaklık artışıyla eş güdümlü beden sıcaklığı da artar, beden etraf ile tesirleşip terleme yolu ile ısı kaybederek dengesini dayanıklıaya çalışır. Uzun vakit güneşe ya da yüksek sıcaklıktaki bölgelara etkisinde kalmak, beden sıcaklığının terlemeyle dengelenememesine ve sıcak çarpması denilen halin meydana çıkmasına sebep olur. Sıcak çarpmasının ilk bulguları; terli ve soğuk cilt, bitkinlik, susama hissi, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, idrar koyulaşması olarak sıralanabilir. Sıcaklık artmaya devam ederse cilt kuru sıcak ve kırmızı bir şekle dönüşür, beden sıcaklığı yükselir, solunum ve nabız süratlenir, davranış sorunu, şuur bulanıklığı gelişir.

Besinların saklanma şartları oldukça önemli

Aşırı sıcaklar sebebiyle besinlerin iyi saklanmamalarından ve yetersiz hijyenden kaynaklanan bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi şikayetlerle meydana çıkan gıda zehirlenmelerine de yaz aylarında sıkça rastlanır. Tavuk, yumurta, süt sahibi olan besinlerde salmonella gibi birtakım bakteriler 1-2 saat içerisinde süratle artmakta ve yaz aylarındaki gıda zehirlenmelerinin büyük bir fazlalığının kaynağını getirmektedir. Mide asidi böyle bulaşmaların bir bölümünü önlemektedir ama mide ülseri olan ya da mide asidini azaltacak ilaç kullananlarda böyle enfeksiyonlar daha fazla rastlanmaktadır.

Serinleyeyim derken havuz deniz bulaşmalarına ilgi edin

Klima bakımları tam yapılmayan bölgelarda bulunmak; öksürük, burun akıntısı, süregelen kas-mafsal ağrısı, baş ağrısı, yüksek ateş ile seyreden atipik iltihaplanmalara yol açmaktadır. Klorlanmamış havuzlarda da enfeksiyon riski yüksektir. Yazın açık havada, piknik bölgelerinde, yeşil alanlarda böceklerle ilişki etmek şunlar vasıtasıyla bulaşan hastalıkların görülme sıklığının yükselmesine sebep olur. Sivrisinek ısırması sıtma hastalığının süregelen bulunduğu bölgelerde tehlikelidir. Arı sokması alerjik tepkiye sebep olabileceğinden ilgili gerektirmektedir. Kene ısırması, kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığına sebep olabilmektedir.

Kronik hastalıkları olanlar sıcaktan daha fazla tesirleniyor

Aşırı sıcakların tetiklediği süreğen hastalıklar yaz hastalıklarının ayrı bir ebatınu getirmektedir. Genellikle kalp-damar hastaları yönünden risk yüksektir. Sıcaklarla eş güdümlü bacak ve kollardaki damarlar genişleyerek, dolaşımda yavaşlamaya ve kalp süratinda artışa yol açmaktadır. Kalp süratinin yükselmesi aritmilere, venöz dolaşımın yavaşlaması ise kan basıncında düşmelere, pıhtılaşma eğiliminde artışlara neden olup, kalp krizi tehlikesini artırır. Sıvı kayıbının yükselmesi, dolaşımın yavaşlaması sebebiyle böbreğe gelen kan sayısının azalmasına ve idrar renginde koyulaşmaya ve oranında azalmaya yol açmaktadır. Bu hal idrar yolu enfeksiyonu, taş oluşma riskinde artış, akut böbrek yetmezliğine kadar çoğu ciddi sıhhat sorununa yol açabilmektedir. Nem seviyesinın yükselmesi ve ani ısı artışları migren ataklarını tetiklemekte ve yaz aylarında hastaneye baş ağrısıyla gelen hasta miktarını çoğaltmaktadır. Hipertansiyonu olup tedavi alan hastalar da sıvı kayıbı ve yüksek nemden başka insanlara göre daha fazla tesirlenmektedir.

Yaz mevsiminde hastalıklarından korunmak için ilgi edilmesi gerekli olanlar:

 • Güneşin yoğun bulunduğu günlerde dışarda bulunmamalıdır.
 • Dışarıya çıkarken gözlük ve şapka takılmalıdır.
 • Uygun etkenlü güneş koruyucuları kullanılmalıdır.
 • İnce ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli ve bol sıvı tüketilmelidir.
 • Yiyecekler buzdolabında belirli bir ısının altında saklanmalı ve pişirildikten sonra anında tüketilmelidir.
 • Kabuklu meyveler yıkansalar bile soyularak yenilmelidir.
 • Hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir.
 • Havuza girmeden evvel ve çıktıktan sonra kesinlikle duş alınmalıdır.
 • Yaz aylarında güneşin geç batması yeme içme ve uyku sisteminde farklılığa yol açmamalıdır.
 • Spor serin bölgelarda yapılmalı ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ