Verem Aşısı

  • 29 Kasım 2016
  • 343 kez görüntülendi.
Verem Aşısı

İnsanlık tarihi boyunca sağlıklı nesillerin yetişmesi için önceliğin hastalıklarla mücadele olduğu kaçınılmazdır. Bu doğrultuda günümüze kadar baştan önlem olması için çeşitli aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılar ve hastalıklar arasında da sıkça adını duyduğumuz verem gelir. Verem yıllar önce dünya üzerinde yaşayan insanların kabusu durumundaydı. Daha sonraları tıp alanında ilerlemelerle vereme karşı aşı geliştirildi ve bu enfeksiyonun büyük ölçüde önüne geçildi.

Verem aşısı deri içine enjekte edilerek uygulanmaktadır. Ancak antikor oluşumuna önem verildiği için aşı dikkat edilerek yapılmalıdır. Kesinlikle deri içine verilmeli deri altında olmadığı kontrol edilmelidir. Genellikle kolun dış yüzüne yapılan verem aşısı kişilerin özellikle bebeklerin sağlıkları açısından önem teşkil eder. 5 yaşına kadar bebekleri yüzde doksana veren oranlarda koruduğu saptanmıştır. İlerleyen yaşlarda ise bu oran yüzde ellilere düşmektedir. Aşı yapılmış olması hastalığın büyük oranda vücuda yayılmasını engellemektedir. Bu nedenle doktorlar tarafından yeni doğan bebeklere mutlaka aşının uygulanması gerektiği söylenmektedir. Bunun dışında bir takım risk gruplarının da aşı uygulaması gerekir. Özellikle toplumsal ve ekonomik düzeyi düşük yerlerde hastalığın yaygın olması aşı ile önceden önlem almayı zorunlu kılar. Diğer yandan, askere gidecek kişilerin, sağlık kuruluşlarında görev yapanların, okula yeni başlamış çocukların bu ortamlardaki herhangi bir tehlikeye karşı ayakta durabilmesi için aşı yaptırmasında fazlasıyla fayda vardır.

Aşı sonrası bazı yan etkiler meydana gelebilir. Aşılamanın ardından 15 gün – 1,5 ay gibi bir aralıkta kabuk oluşmaktadır. Bu zaman aralığında bağışıklık da kazanılmış olur. Ancak kimi zaman bu aşı yarasının yerinde şişme görülebilmektedir. Böyle durumla karşılaşan kişilerin, yarayı açık bırakarak yaranın iyileşmesini beklemeleri yeterlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ