Varisi Olanlar, Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

 • 16 Haziran 2016
 • 773 kez görüntülendi.
Varisi Olanlar, Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Tedavi edilmediği takdirde yalnızca estetik değil mühim bir sıhhat problemine dönüşen varisler, bireyin hayat niteliğini de son derece tesirliyor. Kısa vakitde netice alabilmek için…

Tedavi edilmediği takdirde yalnızca estetik değil mühim bir sıhhat problemine dönüşen varisler, bireyin hayat niteliğini de son derece tesirliyor. Kısa vakitde netice alabilmek için şuursuzce yapılan tedaviler isehastalığın daha da gelişmesine yol açabiliyor. Memorial Atakent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Fikri Yapıcı, varis tedavisinde oluşturular hatalı programlar ile ilgili veri verdi.

Yazın bacaklarınızı kuma gömmeyin

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak programlar yapılması yanlıştır. Bu ağrılar için kaplıcalara gitmek veya yazın kuma bacaklarını gömmek son derece doğru değildir. Sıcak, varis ve venöz yetmezlik yakınmalarını çoğaltmaktadır. Şişmeler sebebiyle sülük tedavisi uygulanması, rahatsızlığın unsurunu ortadan kaldırmayacağı için hatalı bir programdır. Varis olan bölgelere eşit biçimde uygulanmayan bandajlar ya da çoraplar fayda yerine zarar sunabilcektedir.

Gebelik ve hareket etmemezlik varis gelişimi artırır

Toplardamarlarda basıncın artmasına meydan veren gebelik, ayakta veya oturarak fazla zaman kalmayı gerektiren meslekler, şişmanlık, az lifli besinyla beslenme alışkanlığı, kabızlık ve dolaşımı tesirleyecek derecede sıkı kıyafetler varis gelişimini artırabilmektedir. Hem de toplardamarları zayıflatan unsurlardan kadın türiyet, hormon tüketimi, ihtiyarlık, sigara içilmesi ve kalıtsal faktörler de varisin gelişimine sebep olabilmektedir.Varis hastalarında en yaygın görülen yakınmalar ağrı, yanma hissi, kaşıntı, kas krampları, şişlik hissi,huzursuz bacak, cilt farkılıkları ve yaraların oluşmasıdır.

Varis çeşidine göre tedavi

Varis, erken tanı konması, koruyucu tedbirlerin alınması, hekim tavsiyesiyle ilaç ve/ya da varis çorabı kullanılmasıyla büyük ölçüde denetim altına alınabilmektedir. Ameliyatla tedavi yapılabildiği gibi bugünümüzde hastaya daha düşük hasar yaratan çağdaş teknikler ile daha estetik neticelerin elde edilmesi olası olmaktadır.

Bugünküde dünya genelinde en tanınmış tedavi büyük varislerin samimi lazer ile kapatılmasıdır. Renkli doppler ultrason ile birlikte “Endovenöz lazer ablasyonu” ile varis tedavisi sağlanabilmektedir. “Dİkişsiz ameliyat” programı ile cerrahi ihtiyacı tespit edilen hastalara kesi programdan ameliyatta dİkişe gerek olmaksızın kusursuz kozmetik neticeler elde edilmektedir. Varisleri başlangıç kısmında tespit edilen hastaların tedavileri ise “köpük skleroterapisi” ve “yüzeyel radyofrekans ablasyon” tekniği ile sağlanabilmektedir.

Bunlara ilgi edin

 • Hareketsizlikten kaçının. Uzun vakit bacak bacak üstüne atmak dolaşımı bozabilir.
 • Sigara varis oluşumunu artırabilir. Sigara içenlerin beraberinde bulunmanın bile %30 oranında tesirlediğini unutmamalısınız.
 • Çok dar giysilerive yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeyin.
 • Sıcaktan kaçının. Aşırı güneşlenme ve sıcak program damarları genişleterek varislerin yükselişina neden olabilir.
 • Ilık su ile yıkanmanın sonrası bacaklara soğuk su uygulanması faydalı olacaktır.
 • Düzenli ayak ve bacak egzersizi yapın.
 • Mümkünse günde minimum2-3 kez,10-15 dakika süreyle bacaklarınızı kalp düzeyinin üzerine kaldırarak dinlendirin.
 • Fazla kiloları vermeye çalışın.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaç ve varis çorabını derli toplu kullanın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ