Tesettür Nedir?

  • 08 Aralık 2017
  • 352 kez görüntülendi.
Tesettür Nedir?

Arapça dilinde sert kökeninden gelen tesettür sözcüğünün anlamı, örtünmek kapanmak anlamına gelir. İlk başlarda İslamiyet ile kesiştirilen ve İslam’ın şartlarından biri olan tesettür, kişisel kendine ait olmayan belli bir davranış düzgün tutumlu giyinmek anlamına gelir. Tesettür giyim denince akla gelen ilk şey başörtüsü olsa da çok kapsamlı olan bu moda tarzı en popüler moda akımlarından biridir. Genellikle kadınlar tarafından kullanılsa da erkekler için tasarlanan tesettür ürünleri de bulunmaktadır. Daha çok İslami şartlara uygun tasarlanan bu ürünler kadınlar tarafından tercih edilir. İslam’ın şartlarına göre bayanların açıkta bulunan bölgelerini kapatması gerekmektedir. Haramdan kaçınmasını söyleyen dini kitaplardan yola çıkarak bu akım başlamıştır. Bu moda tarzında en önemli olan dini kitaplarda yazılan bilgileri gözden geçirerek ona göre gereken yerleri kapatmaktır.  Eğer düzgün bir şekilde kullanılmaz ise tesettürün din açısından pek bir anlamı olmaz.  Tabi ki de bu giyim tarzında ilk akla gelen başı, saçları örtmek olacaktır. Başörtüsü kullanmak tesettürle eş anlamlı gibi bir durumdur. Fakat bu moda tarzında sadece baş örtmek değil tüm bedeni kapatmak anlamına gelir. Bu yaşam tarzını benimsemiş kişilerin giyimlerine dikkat etmesi her parçayı düzgün şekilde kullanması gerekir. Dar, kısa etek, vücuda yapışan pantolonlar giymiş bir bayanın en basit sade şekilde de örtünse tesettür elbise tarzını tarz edinmiştir diyemeyiz.

Bu moda tarzını dikkatli kullanmak ve düzgün şekilde giyinmek en önemli unsurdur. Kısaca eksik yarı şekilde bu akıma katılan kişiler sadece görüntü güzelliği için yapıyordur. Bu moda tarzı İslam dinini esasa alarak ürün ürettiği için birçok dinine bağlı insan bu akımdan faydalanır. Tesettürün bir başörtüsünden çok daha farklı bir şey olduğu kesindir. Fakat günümüzde karşımıza çıkan karşılaştığımız durumlardan biride tesettürü sadece başı örtmek için kullanmaktır.

Bundan dolayı başını örtüp diğer giysilerine hiç dikkat etmemesi gibi sorunlar çıkıyor.  Bu moda akımında kesinlikle dar ve kısa giysilere yere yoktur. Saçlarını kapatıp boyun kısmını açıkta bırakan bayan arkadaşlarımız ne İslam dinine uygun ne de tesettür anlayışına uygun hareket etmiyordur. Kısa ve dar vücut hatlarını gösteren giysilerde bu akıma uygun değildir. Kişinin üzerine yapışan gömlek veya bluz giymek de bu moda akımına kesinlikle uymaz.  Yukarda da yazdığım gibi saçlarınızı kapatarak bu tarz akımına katılmış oluyor değilsiniz. Her moda tarzının kendine göre belirli kuralları vardır bu moda tarzı da daha çok din kısmını benimsemiş İslam’a göre tasarlanmıştır. Bayan arkadaşlarımızın eksiksiz şekilde her parçayı kullandığında bu akıma ayak uydurmuş oluyor. Moda sektöründe büyük firmaların en önemli tasarımlarından biri olan bu moda giyim tarzı ülkemizde git gide yayınlaşmaya başlıyor. Fikirlerimize göre bu moda akımı en kısa südre zirveyi görecektir. Tesettür giyimde birçok farklı çeşit ve birçok farklı aksesuar ile görünüşünüzü üst düzeye çekebilirsiniz.

Takacağınız aksesuarlar ile tüm ilgileri üzerinize çekebilir büyük bir hayran kitlesi oluşturabilirsiniz. Renk renk farklı kumaşlardan oluşan bu giysiler her yaşa her bedene uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu giysileri günlük yaşamınızda birçok yerde kullanabilirsiniz. Özellikle özel günler, davetler, düğün, nişan vb. gibi özel günlerinizde ilgi çekmek için kullanabilirsiniz. Bu giysileri oluşturan markalar abartıya kaçmadan ürünlerini tasarlamaya özen göstermektedir. Çünkü fazla abartıya kaçıldığında farklı sonuçlar olumsuz görüşler gelebiliyor. Bu durum ise firmaya direkt olarak etki ediyor. Bu giysilerin birçok modeli olup birçok mağazada satışa sunulmuştur. Ülkemizde popülerlik kazanan bu kıyafetler bayanlar için vazgeçilmezdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ