Susuzlukta Neler Oluyor, Neler…

  • 03 Haziran 2016
  • 512 kez görüntülendi.
Susuzlukta Neler Oluyor, Neler…

Yeterli yağış olmaması sebebiyle tarım alanları başta olmak suretiyle bütün hayatı tehdit eden susuzluk, yanıbaşındaki sürahide öylece durduğu durumda…

Ramazanın yaklaştığı hatta geldiği bu dönemde iftar ile sahur arasında gün içinde kaybettiğimiz suyu takviye etmeye çalışmalıyız yoksa neler olur konumuzda inceleyelim..

Yeterli yağış olmaması sebebiyle tarım alanları başta olmak suretiyle bütün hayatı tehdit eden susuzluk, yanıbaşındaki sürahide öylece durduğu durumda yeteri kadar su içmeyen insanlarda geri dönülmez hasarlara meydan veriyor.

Günde ortalama 8 bardak su içmemiz lazım olurken bedenimiz 10 bardak su kaybediyor.

VÜCUDUMUZ SUSUZ KALDIĞINDA NELER OLUR?

YORGUNLUK: Su bedeninizdeki en mühim enerji kaynaklarındandır. Dehidratasyon (susuz kalma) bedeni yavaşlatan enzimatik aktiveteye neden olarak yorgunluk ve halsizliğe yol açar.

ASTIM VE ALERJİLER: Dehidratasyona etki altında kalan beden sudan tasarruf etmek için havayollarını daraltıyor. Siz daha susuz kaldığınızı hissetmeden histamin bu halin farkına varıyor ve salgısını arttırıyor.

YÜKSEK KAN BASINCI: Vücut normalde tam anlamıyla su gereksiniminı karşıladığında kanın %92’si sudur. Vücudun susuz kaldığı günlerde ise kan kalınlaşarak akışı esnasında dirence neden olur ve buda kan basıncının artmasıyla sonuca erer.

CİLT PROBLEMLERİ: Dehidratasyon deri yolu ile toksinlerin atılmasını bozmakta ve birçok cilt sorunu için savunmasız duruma oluşturmaktadır; dermatit, sedef, kırışıklık…

YÜKSEK KOLESTROL: Vücut susuz kaldığında kolestrol civarını çoğaltarak hücreden daha çok su kayıbını engellemeye çalışır.

SİNDİRİM BOZUKLUKLARI: Su ve alkali (kalsiyum ve magnezyum) minerallerin eksikliği gastrit, ülser ve reflü gibi çoğu sindirim sistemi sorununa yol açar.

MESANE VE BÖBREK PROBLEMLERİ: Toksin ve atık asit birİkimi bakterilerin ilerlemesi için bölge sağlar, buda böbrek ve mesanede inflamasyon, ağrı ve enfeksiyona daha yatkın olması ile sonuca erer.

KABIZLIK: Suyun eksikliğinde, bedenin kritik işlevleri için su dayanıklıa vazifiyeti kalın bağırsağındır. Su yetersiz kaldığında atık maddeler bağırsak içerisinde çok yavaş gelişmeye başlar buda kabızlığa yol açar.

EKLEM AĞRISI VE SERTLİK: Tüm mafsallerde büyük bir alanı sudan meydana gelen kartilaj yastıkçıkları bulunmaktadır. Vücut susuz kaldığında kartilaj zayıflar ve mafsal onarımi yavaşlar böylece ağrı ve rahatsızlık hissi meydana gelir.

KİLO ALMA: bedeninuz tesirbir biçimde toksinleri elimine edemez ve yağ hücrelerinin içerisinde saklar. Bunun beraberinde şayet beden yeterli su ile toksinlerin güvenilir bir biçimde atamıyor ise yağ hücresini serbest bırakmaz.

VAKİTSİZ YAŞLANMA: Kronik olarak beden susuz kaldığında, organlar ve hem de bedenin en büyük organı olan deride kırışıklık başlar ve erken yaşlanma bulguları sunar.

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

Susadığınız vakit beden (susuz kalmış) dehidrate olmuştur.

Yemek evveli içilen su porsiyonlarınız küçülmesine ve bundan dolayı daha basit kilo kaybetmenize yardım eder.

Araştırmalar göstermektedir ki şayet sene süresince su kullanımınızi günlük 1,5 litre olursa, extra 17,400 kalori yakarsınız buda aşağı yukarı olarak 2 buçuk kiloya denk gelir.

Sadece su içmeniz lazım olur, başka tükettiğiniz sıvıların bir kalorisi ve şeker içeriği bulunmaktadır. Sadece suyun kalorisi ‘0’dır.

Soğuk su içmek metabolizmanızı süratlendirır ve kalori yakar. Hızlanan metabolizmanın etkisi ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ