Sivilce Özgüveni Azaltıyor

  • 10 Haziran 2016
  • 539 kez görüntülendi.
Sivilce Özgüveni Azaltıyor

Toplumun yüzde 80’ninin yaşamının bir devresinini tesirleyen akne yani sivilce, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır…

Toplumun yüzde 80’ninin yaşamının bir devresinini tesirleyen akne yani sivilce, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sanılanın aksine yetişkinliğe özgü bir hal olmadığı gibi buluğ devresininden sonra da kendi kendine geçmez. Araştırmalarda sivilcenin yaşam niteliğini olumsuz yönde tesirleyen hastalıklar içerisinde ilk sıralarda bulunduğunı dile getiren Liv Hospital Dermatoloji Eksperi Doç. Dr. Emel Güngör “Sivilce sorunu olanlar kendisine itimat sorunu de yaşıyor. Sivilceler geçerken leke ve iz bırakıyor. Leke ve izleri iyileştirmek fazlası vakit daha zor olurken tamamıyla yok etmek kimi zaman olası bile olmayabiliyor. Bu nedenle saatinde ve doğru tedavinin ehemmiyeti çok büyük” diyor.

30’lu 40’lı yaşlarda da sivilce görülebilir

Akne en fazla yüzde gördüğünüz gibi sırt, göğüs bölgesi, omuzlar, kolların üst bölgesi ve kalçalarda da görülebilir. Ergenlik devresininin başlangıcında böbreküstü bezlerin çalışmaya başlamasıyla yüzün orta evresinde bilhassa burun, alın ve çene bölgesinde kara noktalar (açık komedonlar) görülmeye başlar. Bunlara kimi zaman deri gerildiğinde daha iyi gözüken beyaz noktalar (kapalı komedonlar) eşlik eder. Ardındanover ve testislerin çalışmasıyla aknenin başka bulguları görülmeye başlar. Şiddeti şahıslar arası değişiklik gösterebileceği gibi aynı şahısde zamanla de değişiklikler olabilir. Aknenin şiddeti ve nasıl bir müddetç izleyeceği konusu ile ilgili anne ya da babada sivilce öyküsü ya da sivilce izleri olması mühim ipuçlarıdır. Akne buluğ devresine özgü bir hal değildir. En çok genç yetişkinlerde gözükse de, 30’lu, 40’lı yaşlarda da görülebilir.

Akne tedavisi şahıstan şahsa değişiklik gösterir

Akne şiddetinin tedavisinde yaş, kaç yıldır aknolduğu, daha önceden sarfedilen akne tedavileri, halen sarfedilen cilt bakım ürünleri, makyaj seçimi, adet tertipi, kıllanma, saç dökülmesi, bireyin kilo alımına meyilli olup olmadığı, ilaç ve gıda bağımlılıkları tesirlidir. Çoğu akne topikal denilen cilde sürülen krem/jel/losyon gibi ilaçlarla tedavi edilebilir. Sivilcelerin azalıp yok olmaya başlaması için 4-8 hafta lazım olur. Yüz bölgesinin günde İki kez nazikçe müsait temizleyicilerle yıkanması akneyi tedavi etmez ancak ilaç tedavilerinin faaliyetini artırır, bu nedenden dolayı ilk ismimdır ve mühimdir. Şiddetli akne tedavisinde ağızdan sarfedilen ilaçlar kullanmak gerekebilir. Akne tedavisi süresince sarfedilen ilaçlara ek olarak kimyasal soyma, ışık ve lazer tedavileri, hafif koter gibi programlar da yapabilir.

AKNEYLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

  • Günde 2 kez (sabah-akşam) ve terledikten anında sonra müsait bir temizleyici ile cildinizi ovmadan, fırçalamadan parmak uçlarınızla nazikçe yıkayın.
  • Temizleyici seçiminde cildinizi tahriş etmeyen, alkol içermeyen deri pH’sına müsait temizleyiciler seçin. Astrinjen, tonik tesirli ve eksfoliyatif (soyucu) tesiri olan temizleyicilerden kaçının.
  • Saçlarınızı derli toplu olarak yıkayın, saçlarınız yağlıysa her gün yıkayabilirsiniz.
  • Güneşten ve solaryumdan uzak durun. Sanılanın aksine güneş ışınları ve solaryum sivilcelerinizi kurutmaz, yalnızca kamufle eder, 1-2 ay sonra sivilcelerde artma-alevlenme olur.
  • Akne ilaçları yalnızca sivilce çıkınca ya da sivilce üstüne kullanılmaz. Düzenli olarak kullanıldıklarında yeni çıkacak olan sivilceleri engeller. Bu sebepten bütün yüz bölgesine derli toplu kullanmak ve netice için sabırlı olmak lazım olur.
  • Dermatoloji hekiminizun verilen ilaçları tavsiye ettiği biçimde derli toplu olarak kullanmak oldukça önemlidir. Akne ilaçları deride kızarıklık, soyulma, tahriş yapılabilir, bu halde ilacı bırakmayın, bu olumsuz etkisi azaltmak için hekiminizden yardım isteyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ