Sivilce Oluşumu ve Sivilce Tedavisi

  • 11 Nisan 2016
  • 464 kez görüntülendi.
Sivilce Oluşumu ve Sivilce Tedavisi

Sivilce, çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Özellikle ergenlik yıllarında herkesin tanıştığı sivilceler uzun vadede pek çok başka cilt problemine de sebep olabilmektedirler. Sivilceler, cildin en yağlı olduğu bölgelerde daha çok oluşurlar. Ergenlik yıllarında daha çok sivilce problemi yaşanmasının başlıca sebeplerinden biri de budur. Çünkü ergenlik yıllarında cilt altındaki yağ miktarında büyük oranda artış olur. Bunun sonucunda ciltteki sivilcelerde de artış görülür. Sivilceler kızarık renkte ve iltihaplı olabilirler.

Yağ bezlerimizin çok büyük bir kısmı kıl köklerinde bulunur, cilde açılan kanalları herhangi bir sebepten dolayı tıkandığında da ciltte sivilce oluşur. Tıkanma nedeniyle dışarı atılamayan madde, burada bakterilerin çoğalabileceği bir ortam oluşturur. Bakteri sayısındaki artış daha fazla ağrı, iltihap ve kızarıklığa sebep olur. Bu durum ilerledikçe sivilce patlayabilir, böylece içindeki sıvı dışarı atılır.

Sivilce Oluşumu ve Sivilce TedavisiSivilce tedavisi için öncelikle bir uzmana başvurmak tabii ki en doğrusudur. Sivilce tedavileri, belli bir aşamadan sonra sabır gerektirir. Çünkü uzun zamanlar alabilir. Bu konuda kullanılan pek çok ilaç vardır. Doktorunuz sizi cildinize en uygun olanını kullanmanız için yönlendirecektir. Örneğin çok fazla sivilceli bir cilde sahip hastaya antibiyotik ilaçlar ile tedavi uygulanır. Bu tedavi 2 veya 3 ay sürebilir. Tedavi sürecinde cildinizi yumuşak bir sabunla yıkamanız tavsiye edilir. Bu sabunlar hem cildinizi temizler hem de aşırı kurutmazlar. Böylece tedaviye destek olurlar.

Sivilce tedavisi süresince cildinizi çok kurutan sabun ve temizleyiciler kullanmayınız. Cildinizi tahriş edebilecek her türlü davranıştan kaçınınız. Sivilceleriniz varsa mutlaka tedaviye başlayınız ve sivilceleri sıkmayınız. Çünkü sivilcelerinizi sıkmanız cildinizde izler bırakabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ