Sağlık İçin Ne Kadar Tatlı O Kadar Su

  • 12 Haziran 2016
  • 549 kez görüntülendi.
Sağlık İçin Ne Kadar Tatlı O Kadar Su

Ramazanın sonrası su kullanımı…

Son senesinin en uzun aç kalınan oruç devresininin sonrası, bayramda yenilen tatlılar, bedeni son derece yoruyor. Bayram süresince, oruç boyunca, yeteri kadar tüketilmeyen suyu tüketmek, bilhassa senenin en sıcak günlerine denk gelen Ramazan bayramında, sağlımızı güvenliğini sağlamak için büyük ehemmiyet taşıyor. Waternet Sıhhatlı Beslenme Eksperi Diyetisyen Canan Aksoy, günlük su gereksiniminin genellikle alınan kaloriye göre saptandığine ilgi çekerek, su kullanımının bol bol tatlı tüketilen Ramazan bayramında daha da yükselmesi gerekliliğini belirtiyor.

Ramazan ayı süresince günde aşağı yukarı 17 saat aç ve susuz kalan beden, Ramazan bayramıyla eş güdümlü alışık olmadığı beslenme biçimine girecek. Yılın en sıcak dönemlerina denk gelen Ramazan bayramında, su kullanımının yaşami ehemmiyeti bulunduğunu altını çizen Waternet Sıhhatlı Beslenme Eksperi Diyetisyen Canan Aksoy, “Su içmenin yanı sıra, suyun bekleme ve saklama şartlarının da iyi olması gerekiyor. Mikrobiyolojik açıdan içmeye müsait, ağır metallerden ayrıştırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en sıhhatli ve mantıklı yollarından bir tanesi de arıtılmış içme suyudur. Bu manada evde arıtılmış içme sularının bekleme ve saklama şartları yönünden en sıhhatlisı bulunduğunu söyleyebiliriz.” dedi. Hem de içme sularının, cam şişelerde saklanmasının, sıhhat yönünden en yararlı saklama biçimi bulunduğunun da önemini vurgulayan Waternet Sıhhatlı Beslenme Eksperi Diyetisyen Canan Aksoy, bilhassa yaz aylarında bedende tutulması gereken su seviyesinın oldukça önemli bulunduğunu söyleyerek, alınan kaloriye göre su kullanımına ilgi edilmesi gerekliliğinin ehemmiyetini belirtiyor.

Alınan her kalorinin sonrası su kullanımı dengesine ilgi edilmesi gerekliliğinin çok önemli bulunduğunu bildiren Sıhhatlı Hayat Eksperi Diyetisyen Canan Aksoy, “Ramazan boyunca biz diyetisyenlerin en çok ikaz yaptığı mevzu ise açlıktan çok susuzluk hususuydu. Eğer süreğen bir hastalığınız yoksa açlığa daha sağlam olan bedenimiz, mevzu su olunca maalesef o kadar sağlam değil. Bu manada bayram süresince, oruç tutarken yeteri kadar tüketemediğimiz suyu tüketmek bedenimiz için yaptığımız en olumlu davranışlardan biri olacaktır.” diyerek suyun ehemmiyetine ilgi çekti.

Bayram süresince bilhassa ilgi edilmesi gerekli olanlar

  1. Bayram sabahına peynir, zeytin, domates, salatalık, tam ya da adet kepekli ekmek ve meyvelerden meydana gelen bir kahvaltı sofrası ile başlayın.
  2. Bayram ziyaretine gelen konuklere şeker ve çikolatanın beraberinde, fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir gibi lezzetli ve sıhhatli ikramlar hazırlayın. İkram esnasında şunlardan siz de atıştıracağınız için ara öğününüzü sıhhatli bir biçimde geçirebilirsiniz.
  3. Ziyaret esnasında ikram edilen her şeker ve çikolatanın sonrası bir bardak su tüketin
  4. Bayram süresince çay-kahveyi şekersiz içmeye çalışın. Bu biçimde tüketemiyorsanız suyu tercih edin.
  5. Bayram ziyaretlerinde yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile asansör yerine merdiven kullanmaya ilgi edin ve gideceğiniz yere yürüyerek ulaşmaya özen gösterin.
  6. Öğün atlamamaya özen gösterin. Öğün ağladığınız vakit tatlılara hayır demek zorlaşacaktır.
  7. Tatlılar yüzünden çoğalan kalori alımını dengelemek için ana öğünlerde ağır yemeklerden, kızartılmış ürünlerden kaçının daha fazla sebze, salata ve yoğurt tüketmeye ilgi edin.

Bir kalori bir mililitre su

Oksijenden sonra bir canlının gereksinimi olan asli hayat maddesi suyun ehemmiyeti sıcak yaz günlerinde daha da artıyor. Genellikle Ramazan ayı süresince fazla zaman susuz kalan bedene, bayramın ilk günü aşırı yükleme yapmamanın da yaşami ehemmiyet taşıdığını bildiren Waternet Sıhhatlı Hayat Eksperi Diyetisyen Canan Aksoy, “Ortalama bir erişkinin günde 1800-2000 kalori aldığını düşünecek olursak bu halde içilmesi gereken su oranı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar için ise kalori hesabı şu şekilde; 2 dilim baklava ortalama 500 kalori ediyor. 500 kalori alan birinin 500 ml daha çok su tüketmesi gerekiyor.” dedi.

Hangi tatlıdan sonra ne kadar su içilmeli?

Tatlı Kalorisi İçilmesi gereken su miktarı
2 dilim baklava 500 kcal ½ Litre su
1 porsiyon ekmek kadayıfı 450 kcal 450 ml su (1,5 su bardağı)
1 adet orta büyüklükte tulumba tatlısı 130 kcal 130 ml su (1 çay bardağı)
1 porsiyon revani 350 kcal 350 ml su (yaklaşık 1,5 su bardağı)
1 tane şekerpare 250 kcal 250 ml su (1 su bardağı)
2 Kemalpaşa tatlısı 220 kcal 220 ml su (1 su bardağı)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ