Omurga Sağlığı İçin Bol Bol Yüzün

  • 26 Haziran 2016
  • 852 kez görüntülendi.
Omurga Sağlığı İçin Bol Bol Yüzün

Bazı egzersiz ve sporları rutin olarak yapmanın omurga sağlığına iyi geldiği çoğu şahıs doğrulusunda biliniyor…

Vücudun dengesi ve sıhhatli bir gövde için omurga sağlığını güvenliğini sağlamak gerekiyor. Bazı egzersiz ve sporları rutin olarak yapmanın omurga sağlığına iyi geldiği çoğu şahıs doğrulusunda biliniyor. Liv Hospital Ortopedi ve Travma Eksperi Doç. Dr. Çağatay Öztürk, yüzmenin omurga sağlığı üstündeki faydalarını anlattı…

Otuz üç adet omur kemiğinin birleşmesiyle meydana gelen ve içerisinde omuriliği barındıran kemik yapı ‘omurga’, vücudu ayakta tutan, organların, iskelet ve kas sistemlerinin dengede durmasını gerçekleştiren bir yapı. Bu yapının bozulması halinde çoğu hastalık, sakatlık ve hem de ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sebeple omurga sağlığını güvenliğini sağlamak ve bu yapıyı sağlamlaştırmak gerekiyor.Omurga sağlığını güvenliğini sağlamak ve sağlamlaştırmak için bilhassa yaz aylarında yapılacak “en natural” spor ise yüzme.

Serbest stil veya sırt üstü yüzün

Yaz aylarının gelmesi ile fazlasımuz süreyimızın büyük bir bölümünü deniz kıyıında geçiriyor ve yüzüyoruz. Yüzme omurga sağlığı için en yararlı sporlardan birisi ama hatalı uygulandığında risk taşıyor. Genellikle tatil yerlerinde sığ sulara çivileme tabir ettiğimiz yüksek bir yerden suya atlama ciddi omurga travmalarına neden olabileceği gibi felç ile neticelanabilecek ciddi omurga yaralanmalarına neden olabilir. Omurga kaslarımızı güçlendirici tesiri olan yüzme sporunun en en uygun yapılma biçimi serbest stil ve sırt üstü yüzme biçimlerinde olması gereklidir.

Ağırlık kaldırılarak oluşturular sporlar omurgayı zorluyor

Omurga eğiklikleri akut zamanlarında yüzme ile düzeltilebiliyor. Yüzme iskelet ve kas düzenini güçlendirdiği için omurga Aralıklarını da çalıştırıyor ve daha dik bir omurgaya kavuşmaya yardım ediyor. Ağırlık kaldırılarak oluşturular sporlar omurgayı zorlayabilir, bunun yerine suyun kaldırma gücünden faydkısmılarak doğru hareketlerle oluşturular yüzme yardımıyla hem mafsal ağrıları azalır hatta kuvvetli bir omurgaya kavuşulur.

Kadınlar daha çok risk taşıyor

Omurga problemleri erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülüyor. Bunun unsurunu ise kalıtsal ve hormonal etkenler meydana getiriyor. Osteoporoz sık sık bayanlara özgü bir aksilik olarak görülürken, osteoporotik omur kırıklarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha çok bulunduğu biliniyor. Kadınların derli toplu beslenmesi ve yüzmesi bu meselesi büyük ölçüde azaltabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ