Mucizevi Bitki Bamya Çiçeği

 • 13 Haziran 2016
 • 606 kez görüntülendi.
Mucizevi Bitki Bamya Çiçeği

Bamya çiçeği, Sudan bamya çiçeği, mısır bamya çiçeği, hibiskus gibi…

Bamya çiçeği, Sudan bamya çiçeği, mısır bamya çiçeği, hibiskus gibi birçok adı var. Tadı hafif ekşi ve hoş bir aRoması var…

Kuru ya da taze çiçekleri ile yetiştiği ülkelerde besin, halk ilacı ve Ayurvedik Tıpta yüksek tansiyona ve karaciğer hastalıklarına karşı ilaç olarak sarfedilen bamya çiçeği çayı:

 1. Hafif tansiyon hastalarında, tansiyonu dengeliyor.
 2. Çok yüksek olmayan kolesterolü düşürmede yardım ediyor.
 3. Şeker hastaları için natural insülin kaynağı olan bamya çiçeği kan şekerinin dengelenmesinde yardım ediyor.
 4. Bir çok hastalığa karşı beden direncini artırırken, sakinleştirici ve ferahlatıcı tesir yapıyor. İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller yardımıyla bedeni hastalıklardan savunuyor ve güçlendiriyor.
 5. İçeriğinde yüksek oradan demir sahip olan bitki, kanı sulandırmaya ve temizlemeye yardım ediyor.
 6. Vücutta çıkan harici ur veya çıbanların tedavisinde iyileştirici olarak yardım ediyorynı Romatizmaya ve kramplara iyi geliyor.
 7. Güçlü bir antioksidandır.
 8. Sıcak yaz günlerinde susuzluk ve harareti dindirmeye yardım eder.
 9. Şişkinlik şikayeti olanların, bağırsak meselesi yaşam sürdürenların problemlerine yardım eder.

Genellikle Mısır ve Ürdün’de yüksek tansiyona karşı; Ürdün, Irak, Yunanistan ve Brezilya ‘da yüksek lipit ve kolesterole karşı, farklı ülkelerde ise antiseptik, safra artırıcı, göğüs yumuşatıcı, hazmettirici, idrar artırıcı, sakinleştirici vb. rahatsızlıklarda halk ilacı olarak kullanıldığı farklı kaynaklarda vurgulanıyor.

Nasıl Kullanılır?

Batı Afrika Ülkeleri ve bilhassa Nijerya’da çorbası ve “sobo” adı verdiği bir alkolsüz içeceği hazırlanıyor. ABD, Meksika, Mısır, İran, Hindistan, Tayland ve Tayvan gibi ülkelerde de aynı biçimde soğuk meşrubat hazırlamada süregelen bir biçimde kullanılıyor. Hemen her ülkede ise çay olarak içiliyor. Hem de reçel vb. besinlerin hazırlanmasında da kullanılıyor.

İnsan ve hayvanlarda oluşturular toksikolojik çalışmalarda genel kullanım dozlarında karaciğer ve böbrek işlevleri hakkındaki değerlerde herhangi bir farklılık görülmüyor. Fakat, çok çok yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımda birtakım farklılıklar görülebildiği de bir gerçek. Sonuç olarak, genel kullanım oranlarında zarar vermeyen bulunduğu kabul ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ