Menopozda Korunmak Gerekir Mi?

  • 18 Şubat 2018
  • 179 kez görüntülendi.
Menopozda Korunmak Gerekir Mi?

Ekseri 40 yaşından ortaya çıkan menopoz döneminde, artık adet görülmemesine rağmen yine de cinsel ilişki esnasında korunmak gerekli midir, çoğu kadın bu sorunun cevabını merak ediyor.

Menopoz dönemine girerken adet düzeninde bozulmalar meydana gelir. Daha sonra adet tamamen kesilir. Adet kanamasının düzeninde yaşanılan bu bozukluk döneminde kadınlar, eşleri ile cinsel ilişkiye girmenin hamile kalma riskine yol açıp açmadığı konusunda endişeli.

Toplumumuz menopoz devresinde cinsel ilişkiye girilemeyeceği yargısında ve cinselliğin sona erdiği düşünülmektedir. Asla böyle bir şey yoktur, yanlış bir yorumlamadır. Bayanların pek çoğu da cinsel ilişkilerini kaybettiklerini dile getirirler. Fakat menopoza girenlerin sadece ara sıra istekleri kaybolacağı ve de daha menopoza girdikten sonrada cinsel ilişkilerini doyurucu olacağını öğrendiklerinde ise rahatlayacaklardır.

Menopoz döneminin geçiş zamanında yumurtalıklarda azalmış ve de giderek de tükenmiş olan yumurta sayısı ile kadınlık hormonunda ki estrojen miktarı azalmıştır. Bu yüzdende vücudunuzda birçok değişiklik yaşanmaktadır. Bu da paralel olarak seks hayatını etkiler ama menopozdan sonra ise yeni bir balayı yaşar gibi ilişkiniz düzelecektir.
Şu unutulmamalı ki, cinsel hayatınızın yaşam boyu sürmemesi için hiç bir sebep yoktur. Aslında özellikle cinsel yaşamın daha da artması yaşanmaktadır. Çünkü hamile kalma korkuları, korunma yöntemlerine başvurmaları gibi uygulamalara gerek yoktur.

Menopoz döneminde korunmak gerekmez ve hamile kalınmaz. Fakat menopoz döneminizden önce korunma yöntemine çok dikkatli olunmalıdır. Adet düzensizlikleri olsa da gebe kalma riski vardır. Menopoza girilmesi kesin olduktan sonra korunma yöntemleri bırakılabilir. 6 ay gibi bir zamanda adet görmeme yani kanama olmaması ve FSH hormonun yükseliş olması menopoza girilmesinin belirtisidir.

Genellikle 50 yaşından önce menopoza girmiş olan kadınların 1 yıl boyunda adet görmemesiyle korunma yöntemleri doktorlar tarafından bıraktırılır. 50 yaş ve üstündeki yaşların üzerindeki menopoza giren kadınların adet görmeden 5-6 ay gibi bir süre geçirdiyse korunma yöntemleri bıraktırılır.

Kadınlar da yumurtalık işlevlerininiz azaldığı hormon testleri ile belirlenmişse ve 1 yıl boyunda hiç adet görmemiş ise gebe kalma olasılığı imkansız denilecek kadar zordur.

Menopozda Korunmak Gerekir Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ