Kronik Migrenliler İçin Başağrısız Bir Oruç Mümkün

  • 28 Haziran 2016
  • 701 kez görüntülendi.
Kronik Migrenliler İçin Başağrısız Bir Oruç Mümkün

Ramazanda değişen beslenme bağımlılıkları, fazla zaman aç ve susuz kalabilmek migren ağrılarına sebep olabiliyor.

Ramazanda değişen beslenme bağımlılıkları, fazla zaman aç ve susuz kalabilmek migren ağrılarına sebep olabiliyor. Migreni olan kişilerin %67’sinde açlığın baş ağrılarını tetiklediğini bildiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz, oruç tutan süreğen migren hastaları için ilgi edilmesi gerekli olanlari anlattı

Kronik migren atağı; zonklayıcı, hayat niteliğini düşüren, fazlası vakit bulantı, kusma, ışığa ya da sese karşı aşırı titizlikte eş güdümlü geliyor. Oruç tutan süreğen migren hastalarında bu ataklar daha çok meseleye sebep olabiliyor. Genellikle fazla zamann açlık ve susuzluk migreni tetikliyor. Hava ısısındaki artış, uyku sistemindeki farklılıklar ve oruç, birçok şahısde baş ağrısı şikâyetlerini artırsa da müsait tedavi teknikleriyle süreğen migren ağrıları ile kafaya çıkılabiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz, “Kronik migren hastaları da iftar ve sahurda birtakım yiyecek ve meşrubatlarden uzak durarak, koruyucu tedavi tekniklerini tercih ederek migren ataklarını denetim altına alabilir ve ağrısız bir ay geçirebilirler” dedi.

Migren atağı geldiği zaman karanlık bir bölgeda uyumaya çalışın

Ramazanda 5-6 dan az migren atağı olan bir bireyi ataklardan güvenliğini sağlamak için ilaç saatlerini ramazana göre ayarlamasının yapıldığını söyleyen Uludüz, “şahıs oruçlu iken atağı geldiği zaman yapabileceği en iyi şey sessiz ve karanlık bir bölgeda uyumaya çalışmasıdır. Sık atağı olanlar genelde ataklarını tanır ve geleceğini hissederek koruyucu ilaçlarını alırlar. Fakat ramazanda oruçlu olunacağından bu talih olmayacaktır. Başağrısı olanlar kendilerini test etmeli sık yineleyen ağrıları varsa oruç tutmak konusu ile ilgili ısrarcı olmamalıdır”dedi.

Oruç tutmak isteyenlere toksinli çözüm

Oruç tutmak isteyen yalnız atak geçirir miyim korkusu yaşam sürdüren süreğen migren hastalarına ‘Botulinum Toksin A’ programı yaptırmalarını öneren Prof. Dr. Derya Uludüz, “Araştırmalar 3 aydan çok vakit süresince, ayda 15 veya daha çok gün, migren karakterinde baş ağrısı olarak tariflenen süreğen migren tedavisinde botulinum toksin programının tesirli bulunduğunu gözler önüne serdi. Kozmetik gaye ile yalnızca yüz bölgesinde yapılan Botulinum Toksin A, migren tedavisinde alın, şakaklar, ense ve boyun yerlerinde belirli noktalara uygulanıyor. Uygulamanın tesiri aşağı yukarı 3-4 ay sürüyor” diye ifade etti.

Bol sıvı tüketin, uykusuz kalmayın

Genellikle 30-50 yaşlarındaki migrenli olguların %76’sında orucun baş ağrılarını tetiklediğini bildiren Prof. Dr. Derya Uludüz, “hipoglisemi yani düşük kan glukoz değerleri, baş ağrılarını tetikleyebilir ya da kötüleştirebilir. Oruçla gelen hipoglisemi, dehidratasyon, kafein çekilmesi, sıcakkanlı sinir sistemi aktivasyonu, hipotalamik disfonksiyon, insulin ve birtakım hormonal etkenler kafayağrısını potansiyel tetikleyicileridir. Oruç evveli bolca sıvı tüketilmesi kafayağrısı için koruyucudur. %75’inden çoğu su olan insan beyni, sıvı değişimine çok titizdır. Beyin sıvı azaldığını hissettiğinde dengelemek için histamin adı verdiği madde salgılanır. Histamin doğrudanolarak ağrıya ve halsizliğe sebep olur. Bol sıvı tüketilmeli, uykusuz kalmamalıdır. Kafein kesilmesine bağlı kafayağrısı tetiklenmesine karşı sahurda kuvvetli kafein tesiri olan bir bardak kahve ile kesilme sorununı yok edebilirler” dedi.

Elma, armut, domates kafayağrısından koruyabilir

Glisemik indeksi düşük besinler tüketerek kafayağrısından korunulabileceğini dile getiren Uludüz, süreğen migreni olanlar “az yağlı yoğurt, az yağlı süt, çavdar, buğday, bezelye, havuç, patlıcan, brokoli, karnabahar, lahana, mantar, domates, biber, marul, yeşil fasulye, kiraz, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, kuru kayısı yiyebilir” dedi.

Başı ağrıyana dondurma yok!

Kronik migreni olanların şekerli besinler tüketmemesi gerekliliğini anlatan Prof. Dr. Derya Uludüz “Eğer oruç tuttuğunuzda baş ağrısı yaşam sürdürmek istemiyorsanız, pasta, kurabiye, hamur işleri, beyaz pirinç, beyaz ekmek, kavun, beyaz patates, dondurmadan uzak durun. Tiramin sahibi olan muz, peynir, çikolata, soğan, fıstık ezmesi, sirke gibi gıdaları tüketmeyin” hatırlatması yaptı. Prof. Dr. Uludüz, kan şekerini süratle yükseltip düşürdüğü için hamurlu besinlerin kullanımının de azaltılması gerektiğine ilgi çekerek şunların yerine arpa, kuskus, kahverengi pirinç, bilgirun tercih edilmesi gerekliliğini ifade etti.

Kronik migrenlilerin oruç tutarken ilgi etmesi gerekli olanlar

  1. İyi dengeli beslenin- her öğüne protein sahibi olan gıdalar (balık, kefir, az yağlı yoğurt, yumurta, brokoli, havuç, bezelye, elma) ekleyin, dondurma, buzlu yiyecekler, tuz tüketmeyin.
  2. Fenilalanin (aspartam sahibi olan tatlandırıcılar) ya da tiramin sahibi olan (alkol, muz, peynir, çikolata, soğan, fıstık ezmesi, sirke) gıdaları tüketmeyin.
  3. Her gün iftar ve sahurda lifli besinler tüketmeye özen gösterin (Yulaf ezmesi, yulaf gevreği, mercimek, elma, badem, portakal, armut, fındık, keten tohumu, fasulye, bezelye, nohut, yaban mersini, salatalık, kereviz, havuç, badem, ceviz, fındık, arpa, kuskus, kahverengi pirinç, bilgir, kabak, elma, kereviz, brokoli, lahana, enginar, domates, havuç, salatalık, yeşil fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, üzüm)
  4. İftar sahur arasında minimum2 litre sıvı tüketin. En çok su tüketmeye özen gösterin. Su içmek istemediğinizde soda, limonata ya da ayran da iyi bir alternatiftir.
  5. Sık baş ağrıları az az beslenin. İftar ve sahur arasında 4 öğün yapın.
  6. Sıcak havalarda dışarıda dolaşmayın. Klimalı (yalnız doğrudanklima altında bulunmadan) bölgelarda bulunmayı tercih edin.
  7. Başağrıları için gerektiğinde doktor tavsiyesi ile uzun tesirli ağrı kesicileri kullanın.
  8. Eğer ataklar sık ve kuvvetli ise ve sarfedilen tedavilere karşın oruç baş ağrılarının geçmiş tecrübelerinden tetiklendiği biliniyorsa, Ramazan ayında girişimsel teknikler diye tanımladığımız (Botulinum Toksin A gibi) programları doktorlarınden talep edebilirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ