Kolostrum (Ağız Sütü – İlk Süt)

  • 14 Aralık 2016
  • 517 kez görüntülendi.
Kolostrum (Ağız Sütü – İlk Süt)

Kolostrum genelde halk arasında ağız olarak adlandırılır. Bu salgı, doğumun ilk 5 günü gelen süt bezlerinin ürettiği sütün farklı bir formudur. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemlerinin oldukça hassas olması nedeniyle bu kolostrum içinde bulunan yoğunluğu az ama besleyici maddeler bebeği besler. Aynı zamanda bebeğin ilk kakasının kolayca çıkması için destek sağlar. Bu sebeple doğumun ardından yarım saat içinde bebek anne tarafından emzirilmelidir. Başlarda az miktarda gelse de bu salgı bebeğin beslenmesi için yeterlidir. Başka bir ek gıda takviyesine gerek kalmaz. Zaten bebek emdikçe miktarı da artmaktadır.

Anne sütü kadar kolostrum da bebeğin antikor ihtiyacını karşılamaktadır. Kolostrum sayesinde kazanılan bu antikorlar, bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve zararlı bakterilerle savaşırlar. Sarılığa sebep olan biluribinin de dışkı ve idrar ile atılmasını sağlayarak sarılığın önüne geçmeye yardımcı olur. Bu nedenle doktorlar sarılık riskine karşı anneleri bebeklerini ilk günlerde sık sık emzirmeleri konusunda uyarmaktadır. Kolostrumun içeriğinde pek çok sağlıklı maddeler içermektedir. Bu salgı şeker ve yağ miktarı bakımından fakir olsa da protein içeriği son derece fazladır. Sindirimi kolay olan protein içeriği sayesinde bebeğin sindirmede zorluk çekmemesi sağlanmış olur.

Halk arasında kolostrum sıvısı rengi ve kokusu nedeniyle yanlış algılanmakta bebeğe verilmesi sakıncalı bulunmaktadır. Bu algı oldukça yanlıştır. Aksine bebeğin uzun vadeli gelişimi ve büyümesi için ilk olarak bu salgı ile beslenmesi gerekmektedir. İlk gıda ve ilk aşı niteliğinde olan kolostrum yeni doğan bebekler için en önemli gıda konumundadır. Bu nedenle kişilerin halk arasındaki yanlış yargılara kapılmayıp bebeklerini emzirmeye devam etmeleri önemlidir. Kolostrumun sadece 5 gün gelmesi sebebiyle memede miktarı azalmadan bebeğe verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ