Kavurucu Sıcaklar Kapıda, Önleminizi Alın!

 • 13 Haziran 2016
 • 499 kez görüntülendi.
Kavurucu Sıcaklar Kapıda, Önleminizi Alın!

Meteorolojiye göre Avrupa’yı kasıp kavuran Afrika sıcakları kapıda. Bu hafta Türkiye’yi tesiri altına sıcaklarla birtakım kentlerde havanın 40 derecelere çıkması bekleniyor…

Meteorolojiye göre Avrupa’yı kasıp kavuran Afrika sıcakları kapıda. Bu hafta Türkiye’yi tesiri altına sıcaklarla birtakım kentlerde havanın 40 derecelere çıkması bekleniyor. Eksperler ise sıcak çarpmalarına ve kalp krizine karşı ikaz ediyor.

Medical Park Trabzon Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Eksperi Doç. Dr. Kaan Kulan, “Kavurucu ve bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında kalp sağlığında tehlike çanları çalıyor! Sıcak çarpmalarına karşı yaz aylarında ilgili ve uyanık olmak gerekliliğini bildiren Doç. Dr. Kaan Kulan şu verileri verdi:

SU KAYBINA DİKKAT!

Yaşam işlevlerinin normal sürdürülebilmesi için beden sıcaklığının 36.5 ila 37 derecede tutulması lazım olur. Bu da kan dolaşımının ayarlanması ile sağlanır. Vücut sıcaklığının tertiplenmesinde, deri kan akımı çok önemlidir. Soğuk havalarda deri kan akımı azaltılarak ısının kayıbı önlenirken; sıcak havalarda derinin kan akımı arttırılır, terleme başlar ve böylelikle ısı kaybolarek, beden ısının düşürülmesi sağlanır.

Aşırı derecede sıcak havalar su kayıbına, sıcak bitkinliğine ve sıcak çarpmasına sebep olur. Bu tehlikeler havadaki nem seviyesinın yüzde 60’ı ve hava sıcaklığının da 32 derecenin üstüne çıkması halinde daha da çoklaşır. Havadaki nem seviyesinın yükselmesi, deriden buharlaşmayı azaltarak bedenin natural soğutma düzenini tesirler. Artan beden sıcaklığını düşürmek için deri kan akımının ve terlemenin daha da arttırılması lazım olur. Isıyı azaltmak için kan, deriye yöneltilir ve böylelikle beyin, böbrek, kalp gibi yaşami organlara giden kan oranı azalır.

KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR!

Yüzeysel damarların genişlemesi, terleme ve akciğerlerde solunum yoluyla sıvı kayıbının yükselmesi; damarlardaki sıvı sayısının azalmasına sebep olur. Kalp, daha süratli ve daha güçlü kasılarak bu açığı kapatmaya çalışır ve kalbin iş yükü artar. Bunun neticesinde da kalp yetersizliği olanlarda kalbin yedek kuvveti azaldığından kalp yetersizliği kötüleşebilir. Kalp kasını besleyen koroner damarların yetersiz bulunduğu hastalarda da; hem kalbin iş yükünün yükselmesi ve hatta kalbe gelen kan akımının azalması kalp krizini tetikleyebilir. Aşırı terleme ve kimi zaman buna da eşlik eden kusmalar sebebiyle sıvı kayıbının beraberinde; sodyum, potasyum gibi elektrolit kayıplarının olması kalpte ritim arızalarına, kas kramplarına, beyin ve sinir sistemi işlevlerinde bozulmaya yol açar. Aşırı ısı artışıyla birlikte bedendeki enzimatik etkinlikler de bozunur. Tüm şunlar ölümlere, ani ölümlere yol açabilir.

KAHVE VE KAFEİNİ AZ TÜKETİN

 • Terlemenin az olacağı ev, tiyatro, sinema, alış veriş merkezi gibi serin bölgelarda oturulmalı.
 • Açık bölgeda çalışılacaksa sabah ya da akşam saatleri tercih edilmeli, gün ışığına çok maruz kalmadan Aralıklı dışarı çıkılmalı.
 • Vücut sıcaklığını artırıcı hareket ve egzersizlerden olduğu kadar kaçınılmalı.
 • Gün ışığına çıkarken açık renkli, güneş ışığını yansıtan ve sıkı olmayan giysiler tercih edilmeli.
 • Az ve Aralıklı yemeli, proteinli yiyeceklerden, sıcak meşrubat ve yiyeceklerden kaçınılmalı.
 • Bol sıvı tüketilmeli, kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon) yok ise tuz kayıbını dengeleyici sıvılar alınmalı.
 • Alkollü meşrubatlar katiyen içilmemeli, kahve ve kafeinli meşrubatlar az tüketilmeli. İçecekler soğuk olmalı, susuzluk hissedilmese bile sıvı alımı arttırılmalı.
 • Sıcak bölgelarda ağır iş ile uğraşılacak ise saatte 2-4 bardak sıvı alınmalı.

SOGUK DUŞ ALMAYIN!

Aşırı sıcakta fazla zaman kaldıysak ve olumsuz tesirlendiysek ne yapmalıyız?

 • Çok soğuk duş alınmamalı; ani soğuma, hastalık ve bulantıya yol açabilir. Serin bir yere geçilip sırt üstü yatıp dinlenilmeli.
 • Sıvı alınabilecek halde ise su, ayran, süt ve taze meyve suyu gibi sıvılar tüketilmeli.
 • Vücut sıcaklığı yüksek ise (40 derece), nemli ıslak havlu ile klima ve fanla soğutmaya çalışılmalı.
 • Sıvı alınamayacak hale gelindiyse ve bulantı veya kusma şikayeti varsa, bir sıhhat kuruluşuna müracaatlup, damar yoluyla sıvı ve elektrolit alımı sağlanmalı.
 • Bilinç kayıbı ya da kalp hastalığı var ise hastaneye nakil yapılmalı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ