Kadınlarda Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • 15 Şubat 2018
  • 317 kez görüntülendi.
Kadınlarda Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma işlemi yumurtalıklarda yumurta üretimi olması koşulu ile her yaşta yapılabilir. Teknolojik gelişmelerle yardımı ile, yumurta dondurma uygulaması devamlı olarak geliştirilmektedir. Yumurta (oosit) dondurma işlemi, kadının yumurtalıklarından olgun yumurtalar…

Yumurta dondurma işlemi yumurtalıklarda yumurta üretimi olması koşulu ile her yaşta yapılabilir. Teknolojik gelişmelerle yardımı ile, yumurta dondurma uygulaması devamlı olarak geliştirilmektedir.

Yumurta (oosit) dondurma işlemi, kadının yumurtalıklarından olgun yumurtalar toplanması ve ileri ki zamanlarda bebek sahibi olabilme yetisinin saklanması amacıyla yumurtaların çok özel dondurma teknikleriyle dondurulup saklanmasıdır?

Nasıl Uygulanır?

İlk olarak, yumurtalar hormonal ilaçlar ile uyarılır. Ardından yumurtalıklarından vajinal ulrasonografi ve OPU (oocyte pick up= yumurta toplama ) iğnesi ile toplanır. Toplanmış olan yumurtalara dölleme (mikroenjeksiyon-ICSI/IMSI) ve rahime transfer uygulaması gerçekleştirilmez.

Bu aşamalar yerine, yumurtalar antifriz işlevini yapan kimyasal solüsyonlar (kriyoprotektan) ile belli bir süre boyunca işlemlerden geçer.. Hastaya özel olarak hazırlanmış taşıyıçılarda -196oC derecedeki sıvı azot barındıran yapılarda uzun süre saklanır.

Yumurtalar ismi verilen, pratik bir uygulama olmasına karşın, oldukça deneyim ve titizlik isteyen dondurma tekniğiyle başarılı şekilde dondurulmaktadır. Vitrifikasyon uygulaması çok hızlı dondurma işlemi yapar ve hedefi ise, dondurma esnasında yumurtalara oldukça zarar verebilen buz kristallerinin oluşmasına mani olmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ