İftar Sonrası İçin Bu Uyarılara Dikkat

  • 01 Haziran 2016
  • 536 kez görüntülendi.
İftar Sonrası İçin Bu Uyarılara Dikkat

Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi ile oruç tutma vakitmiz aşağı yukarı 17 saate ulaştı, bedenimiz yarım günden çok aç ve susuz kalıyor…

Aşırı yemeyin, gıdaları dengeli tüketin

İbadetimizi yerine getirirken, iftar saati ardından doğru beslenmeme bedenimizde yıkıma neden oluyor ve kas kayıplarına uğruyoruz. Çok uzun süreli açlıklarda açığa çıkması gereken enerji, yedek depo olan kaslardan sağlanıyor. Bu hal da kas yıkımına sebep olarak yorgunluk,kas ağrıları, daimi uyku durumu gibi hallerin meydana çıkmasına hem de bağışıklık sistemimizin çökmesine neden olabiliyor. İşte böyle kayıpların ramazan süresince minimumcivarda olmasını dayanıklıamız için iftar ve sahur zamanlarini kaçırmadan olası olabilecek en dengeli biçimde gıdaları tüketmemiz gerekiyor.

Porsiyonlarınıza ilgi edin

Ramazan deyince aklımıza büyük sofralar, tür tür yemekler ve tatlılar gelir. Genellikle ilk hafta bünyenizin açlığa alışması sizi de zorlayabilir. İftar zamanlarinde kendinizi tutamayıp süratli yemek yemeye başlayabilir ve porsiyon denetimini yapamayabilirsiniz. Tokluğunuzu manayanıza yardımcı olması için yemeklerinizi yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile yavaş Yemeniz ve ufak kaselerde yemeklerinizi servis etmeniz lazım olur. Küçük kaselerde servis oluşturular yiyecekler gıdalardan gelen enerjinin gereğinden çok alınmamasını sağlayacaktır. İftar hazırlığında tedbir olarak mutfak alış verişlerinize odaklanmalı ve gereğinden çok yiyecek ve tatlı almamaya ilgi etmelisiniz. Unutmamalısınız, masanızda tespit edilen her bir kalorisi çok gıda gün süresince aç kalsanız bile kilo almanıza yol açabilir.

İftarda yavaş yiyin, ardından dinlenin

İftar zamanı geldiği zaman orucunuzu açmaya yarım kase bir çorbayla başlayıp aşağı yukarı 10 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçmeniz, aç olmama hissiyatının daha basit anlaşılmasını sağlayacaktır. Yemeğiniz bittikten sonra yapmamanız gereken en mühim şey dinlenmenizdir.Sindirimin başlayıp size rahat bir uyku sağlayabilmesi için en azından bir saat oturur pozisyonda herhangi bir etkinlikde bulunmalısınız.

Su ve meyve kullanımına ilgi edin

Sahur zamanıne kadar olan vakitde ise gün süresince içemediğiniz minimum1 – 1,5 litre suyu ve minimum2 porsiyon meyve kullanmalısınız. Sonuç olarak gün boyu alamadığınız posa sayısını da artırmış olacaksınız. Posa az tüketildiğinde bağırsak hareketleri yavaş olan fertlerde kabızlık görülebilir.

Mutlaka sahura kalkın

Sahur zamanıne uyanmamak en büyük hatalardan biridir. Açlık vakitnizi daha da uzatmak sağlığınıza zarar verecektir. Açlığın zamanıne bağlı olarak söylenilen tesirlerinin beraberinde sinir arızaları da görülebilir. Bu sebepten sahur zamanınde yiyeceğiniz gıdalar çok büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Sahurda hafif yiyecekler tercih edin

Gecenin bir yarısı kalkıp ağır yemekleri tercih etmektense karnınızı gün süresince tok tutmaya yardımcı olacak gıdaları tercih etmelisiniz. Bunun için en güzel öğün tercihi de kahvaltı tipi beslenme olması gereklidir. Son anlara yaklaştığınızde ise bir büyük su bardağı kadar suyunuzuiçmeyi unutmadan rahatça orucunuzu tutabilirsiniz.

Bu rahatsızlıklarınız varsa oruç konusu ile ilgili hekiminizun tavsiyelerini dinleyin

Diyabet, tansiyon, tiroid, böbrek gibi hastalıkları olan kişilerin ilaç saatlerini ve beslenmelerini aksatmaması lazım olur. Sihhatinızı güvenliğini sağlamak için hekiminizun tavsiyelerinin dışına çıkmamalısınız.

Ramazan süresince spor etkinliklerine ilgi edin

İftar zamanı bu yıl saat 20:40 sularında olacağından spor gerçekleştirmek isteyen şahıslar yeteri oranda yemeklerini yiyip aşağı yukarı 45 dakika sonra sindirim sorunu hayatadan, rahat hareket ederek spor yapılabilirler. Hem oruç tutup hem oldukça az yiyip hatta spor yapan şahıslar bilmelidirler ki gövdelerine verdikleri hasar çok büyük olacaktır.

Ramazan için misal mönü ne olmalı?

İFTAR SAHUR
1 kase az yağlı çorba 1 adet haşlanmış yumurta
1-2 dilim ekmek 1 küp beyaz peynir (30 gr)
Bir kase kadar ana yemek ( suyu süzülmüş) 1 küp kaşar peyniri (25 gr)
1 kase yoğurt 1 ince dilim tam buğday ekmeği (25 gr)
Büyük bir tabak mevsim sebzelerinden yapılmış az yağlı salata 1 ince dilim tam buğday ekmeği (25 gr)
1 SAAT SONRA 1 adet kuru incir veya 3 adet gün kurusu
5 adet çilek ve yarım muz 1 su bardağı süt veya kefir
1 avuç fındık, badem ve ceviz
1 fincan yeşil çay
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ