İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplayıcı

Sürekli olarak hareket halinde olmamız ve günde ortalama 3 öğün yemek yememiz gün içinde dahi kilo alıp vermemize neden olur. Yediklerimiz ile harcadığımız enerji arasında oluşan herhangi bir dengesizlik kilo almamıza ya da kilo kaybetmemize yol açar. İdeal kilomuzu belirleyip o kiloda kalabilmek hem yaşam kalitesi açısından hem de sağlık açısından oldukça faydalıdır.

İdeal kilonun belirlenmesi işlemi için basit bir formül kullanılmaktadır. Bu formül erkeklerde ve kadınlarda farklı olarak uygulanmaktadır. Aynı hesaplamada kadınlar için 4.5 kilogram daha az bir sonuç çıkmaktadır. Kadınların erkeklere oranla daha kısa oldukları da göz önüne alındığında aradaki farkın 15 kilogram dolaylarında olması gerekir.

İdeal kilo hesaplama formülünün erkekler için olan versiyonunu 50+2.3*(İnç cinsinden boy-60) şeklindedir. Bunun anlamı ise boyunuzu 2.54 ile bölün ve boyunuzun inç cinsinden değerini bulun. Sonrasında bulduğunuz bu değerden 60 çıkarın ve 2.3 sabit sayısı ile çarpın. Çıkan sonucunuza 50 daha ekleyin ve ideal kilonuzu belirleyin. 1.80 boylarında olan bir erkek için ideal kilo 75 kilogram olarak belirlenmiştir. Bu referans noktasına göre de ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz. Yani boyunuz 1.80’den uzunsa kilonuz biraz daha fazla olacaktır.

Bayanlarda ideal kilo hesaplaması ise aynı formül ile yapılmaktadır. Formül 45.50+2.3*(İnç cinsinden boy-60) şeklindedir. Boyunuzun inç cinsinden değeri santimetre cinsinden olan değerinin 2.54’e bölümü ile ortaya çıkar. Çıkan bu sonuçtan 60 çıkarıp 2.3 ile çarpmanız gerekir. Çıkan sonuca 45.50 ekleyerek ideal kilonuzu bulabilirsiniz. 1.60 boyunda olan bir bayanın ortalama kilosunun 62 civarında olması idealdir. İdeal kilo hesaplama formülü ile hesapladığınız değerler herkes için geçerli olacak diye bir kaide yok. Yani bu hesaplama sonucu kişiden kişiye göre 3 kilogram civarında değişiklik gösterebilir.