Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

  • 19 Aralık 2016
  • 285 kez görüntülendi.
Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Gebe kimselerin doktorları aksini söylemedikçe hamilelik süresince yürüyüş yapmak son derece yararlı bir aktivitedir. Periyodik ve düzenli olarak egzersizlerini sürdüren anne adayları kendilerini sürekli zinde ve sağlıklı hissedeceklerdir. Sadece fiziksel anlamda değil psikolojik anlamda da yürüyüşün hem anne hem de bebek açısından pek çok faydası vardır. Böylece zorlu bir süreç olarak görülen gebelik dönemine hazırlıklı olunacak ve kısa sürede atlatılması sağlanacaktır. Diğer yandan doğanın içinde yapılan oksijen miktarının bol olduğu bölgelerde yapılan yürüyüşler kişiyi gevşetip rahatlatır. Ayrıca hamilelik süresince kadınların en çok şikayetçi olduğu konu da aşırı kilo alımlarıdır. Yürüyüş sayesinde gereksiz kiloların da önünü geçmek mümkün olur. Yürüyüş yapmak hem vücudun şeklini korur hem de metabolizma hızının normal seyirde olmasını sağlar. Doğum sonrası kilo vermek böylelikle kolayca gerçekleşecektir.

Bu faydaların yanında yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Hamileliğin 3. Ayından itibaren aksi söylenmediği taktirde yürüyüş yapmak kesinlikle önerilmektedir. Anne adaylarının yürüyüşe çıkmadan önce kısa bir ısınma egzersizini yerine getirerek vücutlarını bu eyleme hazır hale getirebilirler. Bir diğer konu da giyilecek kıyafetlerin rahat olması. Eğer dar, hava almayan giysilerle spor yapılırsa bu aktivite kişinin huzursuz hissetmesine yol açıp olumsuz etkileri doğurabilir.

Yürüyüş esnasında vücudun dik olmasına özen gösterilmelidir. Düz yollarda yürümek gebe kişilerin kendilerini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu da nefes almadaki sıkıntıların büyük ölçüde önüne geçer. Yarım saat kadar yürümek yeterli görülmektedir. Yürüme esnasına anne adaylarının yorucu hareketlerden uzak durması önemlidir. Herhangi yorgunluk durumlarında esneme hareketleri ya da vücut rahatlatma hareketleri ile gevşemek fayda sağlar. Dışarıya çıkma imkanı olmayan kadınlar da koşu bantları yardımıyla günlük egzersizlerini yerine getirebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ