Hamilelikte Stres ve Bebeğe Etkileri

  • 17 Aralık 2016
  • 276 kez görüntülendi.
Hamilelikte Stres ve Bebeğe Etkileri

İnsanların sağlık temellerinin anne karnından atıldığını söylemek mümkündür. Annenin duygusal ve fizyolojik sistemi içerisinde büyüyen bebekler annenin yeme içme alışkanlıkları, fiziksel hareketleri kadar onun ruhsal durumlarından mutluluğundan da aynı ölçüde etkilenmektedir. Annelerin, gebelik dönemlerince yaşadıkları duygusal ve psikolojik evreler bebeklerin de psikolojileri üzerinde etkiler bırakmaktadır.

Hamilelik depresyonu toplumda gözden kaçırılıyor. Toplum algısı annelik duygusunun sadece mutluluk getireceği yönünde gelişmiş durumdadır. Ancak kadınların bu algı altında hareket etmeye çalışması onların yalnızlaşmasına neden olabilmektedir. Gebelik süresince anne pek çok olumsuz ruhsal durumlarla da karşı karşıya kalmaktadır. Yer edinen mutlu olması gerektiği yanılsaması nedeniyle bu olumsuzlarının sadece kendisinde gerçekleştiğini düşünür. Bu düşünce de onu depresyona itebilmektedir. Böyle bir stresin altında kalan anne adayları da bedenlerinin daha fazla stres hormonu salgılamasına neden olmakta bu da kortizolun artmasının önünü açmaktadır. Artan kortizol miktarı ile de bebeğin ruh durumu da etkilenmektedir.

Plasenta bebeğin, hamilelik süresince meydana gelen tüm zararlı maddelerden korunmasında görevlidir. Ancak tam tamına bir koruma sağladığı söylenemez. Annenin stres hali çok yüksekse, plasenta bebeğin bu stresten korunmasını sağlayamıyor. Bu sebeple bebeklerin psikolojik gelişiminin de sağlıklı olması için annelerin bu konuda da tıbbi destek alması gerekir. Gebelik dönemi sadece kadın doğum muayenelerinde geçen bir süreç değildir. Bunun yanı sıra psikolojik desteklerle gerek stres durumlarıyla baş etme öğrenilmeli gerek hamilelik etkileri ve ilerde oluşacak annelik duygusu etkileri öğrenilmelidir. Anne bebek ilişkisi açısından oldukça önemli olan bu süreçte kadınların bu noktaya özellikle dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde stres altındaki bebeğin buna karşı gösterdiği tepkiler çocukluk çağında da meydana gelebilmektedir. Bunun önüne geçmek için gereken tedbirin alınması önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ