Hamilelikte Sporun Mucizelerine Şaşıracaksınız!

  • 02 Haziran 2016
  • 514 kez görüntülendi.
Hamilelikte Sporun Mucizelerine Şaşıracaksınız!

9 aylık hamilelik prosesinde anne adaylarını bazı fizyolojik farklılıklar bekliyor…

Hamilelikte Sporun Mucizelerine Şaşıracaksınız!

9 aylık hamilelik prosesinde anne adaylarını bazı fizyolojik farklılıklar bekliyor. İlk 3 ay yaşanan bulantı ve kusmalar 20. haftadan itibaren görünen karın büyümesiyle ilerleyen bel ve kasık ağrıları, şunlara yalnızca birer misal. Oysa sıhhatli spor ve derli toplu beslenmeyle bu problemleri aşmak olası. Fransız dermokozmetik markası Lierac’ın anne adayları için verilen eğitimde konuşan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Eksperi Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez, sporun hamileler için yararlarını anlattı.

1- DAHA AZ KİLO: Yapılan incelemeri göre spor yapan anne adayları yapmayanlar göre 7 kilo daha düşük kilo alıyor.

2-DAHA KOLAY DOĞUM: Kuvvetli karın kasları ve kuvvetli pelvik taban yardımıyla normal doğumdaki ağrılara annenin itici kuvveti de eklenince rahat normal doğum kaçınılmaz duruma geliyor. Amerika’da oluşturular bir çalışmaya göre spor yapan kadınlarda yapmayanlara miktarla normal doğum seviyesi yüzde 58 daha çok.

3-DAHA DÜŞÜK DİYABET RİSKİ: 28-40 haftası arası rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi tehlikeler taşıyan gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) riski spor yapanlarda yüzde 27 daha düşük.

4-DAHA AZ KABIZLIK: Anne adayları gebelik süresince östrojen hormonunun artması sebebiyle kabızlık ve buna bağlı ilerleyen hemoroitlerden şikâyet eder. Düzenli oluşturular egzersiz ve sıvı kullanımı bu şikâyetleri büyük oranda azaltmaktadır.

5- DAHA ÇOK ENERJİ DAHA YÜKSEK MORAL: Gebelik süresince çizgi film izlerken ağlayan anne adayları sıkça görülür. Düzenli oluşturular spor anne adaylarının psikolojisi üstünde olumlu tesir yapar.

6- DAHA AZ SEZERYAN: Düzenli oluşturular yoga, pilates ve esneme egzersizi pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon vasıtasıyla gevşetir ve böylece sezaryen doğum mümkünlülüğü azalır.

7-DAHA AZ ÖDEM: Hamileliğin son devresininde bedende dolaşımda ilerleyen bir grup hormonal tesirlerden ötürü bacak şişmeleri görülür. Düzenli egzersiz ile bu hal önlenebilir.

8- DAHA RAHAT UYKU: Gebeliğin son devresininde ilerleyen uykusuzluk için de derli toplu spor birebir.

9-DAHA FİT BİR GÖRÜNTÜ: Gebelikte çoğalan kilolar, karın kaslarının ayrılması (diastesis rekti) , şişen bacaklar bütün şunlar resim manada anne adaylarını mutsuz eder. Düzenli egzersiz bu hallerin ilerlemesini engeller.

HANGİ TİP EGZERSİZ

Egzersiz seçiminde hamileleri hamilelik evveli spor yapan ve yapmayan anne adayları olmak suretiyle 2 gruba ayırmak lazım olur. Yapılan çalışmalar gebelik evveli aktif spor yaşamı olan kişilerin gebeliğinde var olan bir risk olmadığı prosese rutin etkinliklerine sürmesinde bir sakınca olmadığı tarafındadir. Gebelik devresininde spor yapmaya başlayacak anne adayları ise yürüyüş, yüzme, gebelik pilates, fitness ve yoga yapılabilir. Fakat bütün şunlar konusu ile ilgili tecrübeli şahsi antrenör takibinde yapılmalıdır. Çünkü tüm bu antrenmanlar için gebeliğe özel haller ve hareketler olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ