Hamilelikte Obezite (Aşırı Kilolu Olmak)

  • 23 Aralık 2016
  • 291 kez görüntülendi.
Hamilelikte Obezite (Aşırı Kilolu Olmak)

Obezite, şişmanlığın tıbbi bir adıdır. Obezite durumunda, klinik anlamda bedensel işlevler normal seyrinden farklılaşmış durumdadır. Ancak tıp obezite tanısını koyarken dış görünüşü baz almaz. Bunun yerine vücut kitle indeksi hesabı yaparak çıkan değere göre bir değerlendirme yapar. Genel olarak vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan kimseler ve anne adayları obez olarak kabul edilmektedir. Obezite yani aşırı kilolu olmak, kadın ve erkekte, şeker hastalığına, hipertansiyona ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu tür risklerinin önüne geçmek için her zaman tedavisini dikkate almak önem teşkil eder.

Gebelik döneminde ise aşırı kiloluk bir kat daha riskler taşımaktadır. Gebelik öncesi şişman diyebileceğimiz anne adayının gebelikte bir takım normalin dışındaki durumlarla karşı karşıya kalma riski söz konusudur. Diyabet bir diğer adıyla şeker hastalığı gebe kalmadan önce bulunmasa da gebelikle beraber anne de ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan obezitenin hamilelikte olumsuz bir diğer etkisi de bebeğin ultrasonda incelenmesinde çıkardığı zorluklardır. Obez anne adaylarının sahip olduğu yağlardan dolayı rahim içindeki bebeği yapısal olarak incelemek neredeyse imkânsızdır. Üstelik kilolu kadınlarda bebeğin kalbinin atıp atmadığının ultrasondaki kontrolü oldukça güçleşmektedir.

Hamilelikte obezite durumunun görülüyor olması bebeğin de obezite riski taşımasının yolunu açmaktadır. Bu da doğum sırasında doğum eylemini zorlaştırıp uzun sürmesine neden olmaktadır. Hatta kimi durumlarda normal doğum gerçekleştirmek oldukça güç olacağı için sezaryen ile doğumlar tercih edilmektedir. Bilindiği üzere sezaryen doğum teknik zorlukları içermesi nedeniyle ne doktorların ne de kadınların istediği bir doğum yöntemidir. Öte yandan sezaryen doğum anne adayının doğum sonrasında cilt yaralarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yaraların iyileşmesi obez anneler için normale oranla çok daha uzun sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ