Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 12 Nisan 2016
  • 406 kez görüntülendi.
Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortalama 40 hafta kadar süren gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekilen bir takım kurallar vardır. Bu kurallar oldukça önemlidir, dünyaya gelmemiş bir bebeğin gelişimi annenin gebelikte dikkat etmesine bağlıdır. İşte anne adaylarının hamilelikte dikkat etmesi gereken kurallar;

Gebelikte en önemli konu beslenmedir. Anne adayının sağlıklı beslenmesi ve her ay düzenli olarak doktor kontrolünü yaptırmasıdır. Bunlar hamilelikte en temel aksatılmaması gerekilen kurallardır. Anne adayı çift kişilik beslenmelidir. Anne adayının gebelik süresinde alması gereken ideal kilo 9 ile 12 kilo arasında değişmelidir. Gebelikte dikkat edilmesi gerekilen diğer bir unsur spordur. Bilinçsiz spor yapılmamalıdır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bir spor hocası olmadan tek başına yapılan sporlar düşük tehlikesine neden olabilir. Gebe iken içilen alkol ve sigara sadece anneyi olumsuz yönde etkilemez daha dünyaya gelmemiş bebeği de olumsuz yönde etkiler, erken doğuma sebebiyet verebilir. Asitli içecekler, bol şeker, tatlı, fazla çay ve kahve anne karnında ki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir bu sebeple olabildiğince uzak durulmalıdır.

Beslenme konusu en önemli konu diye başta da belirtmiştim. İşlenmemiş besinleri tüketmekte fayda var. Salam sosis gibi işlenmiş gıdaları yemeyin bebeğinize zarar vermiş olursunuz. Günlük hayatımızda da doktorlar tuzu az kullanın hatta hiç kullanmayın diyorlar ancak birçok kişi dinlemiyor, ama gebeyken dinlemelisiniz çünkü tuz tüketimi böbrek salığı açısından zararlıdır. Gebelikte fazla tuz kullanımı gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Karın bölgenize çok yapışan, sıkan dar kıyafetleri giymeyin. Aşırı sıcak ve güneşten kaçabildiğiniz kadar kaçın. Gebeyken güneşlenmeyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ