Hamilelikte Nasıl Giyinmek Gerekir

  • 17 Aralık 2016
  • 275 kez görüntülendi.
Hamilelikte Nasıl Giyinmek Gerekir

Gebelik döneminde alınan kiloların etkisiyle anne adaylarının hepsi değişen vücut yapılarına göre yeni kıyafetlere ihtiyaç duyarlar. Hamileliğin ilk 3 ayında çok fazla kilo alımı olmadığı hatta neredeyse hiç olmadığı için anne adaylarının günlük giydiği kıyafetleri kullanmaları mümkündür. Ancak 3. Aydan itibaren kilo alımının artması etkisiyle, karın büyür, bacaklar ve kollarda şişmeler görülür. Bu süreçten itibaren eski kıyafetler kişiyi rahatsız edecektir bu sebeple hamileliğe uygun yeni giysiler ve ayakkabılardan tercih etmek kaçınılmaz olmaktadır.

Hamilelik süresince özellikle bir takım giyeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Bu giyecekleri kısaca özetler olursak, beli sıkan giyecekler, naylondan imal edilmiş iç çamaşırları, sert yapılı sıkı sütyenler, yüksek topuklu ayakkabılar ve dar pantolonlar olarak sayabiliriz. Bu tür kıyafetlerin yerine, eşofman, rahat ve geniş şortlar, pamuklu iç çamaşırları, rahat elbiseler ve pantolonlardan tercih etmek daha doğrudur. Ayakkabıların ise en fazla 2-3 cm topuğa sahip olması faydalı olacaktır. Yüksek topuklu giyilmesi hem karındaki bebeğin gelişimini etkileyebilmekte hem de annenin yürümede zorluk çekmesine neden olabilmektedir. Diğer yandan tamamen düz ve çok ince tabanlı ayakkabıların da gebelik süresince çok kullanışlı olacağını söylemek mümkün değildir. Bunların yerine hafif topuklu ayakkabıların işlevselliği çok daha büyük olur. Vücut dengesi açısından en doğru seçim bu tür ayakkabılardır. Bunun dışında ayaklardaki şişlikler nedeni ile normal ayakkabı numarasından bir numara büyük ayakkabı almak mantıklı bir adım olur. Daha geniş ve rahat olacak ayakkabılar tercih edilmelidir.

Son zamanlarda hamileler için uygun birçok kıyafet ve ayakkabı üretilmektedir. Hem doğal hem de kullanışlı olan bu ürünler gebeliğin sağlıklı geçmesini sağlamaktadır. Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek maddelerden oluşmayan giysilerden tercih etmek de bir o kadar önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ