Hamilelikte Kafein Tüketimi

  • 27 Aralık 2016
  • 294 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kafein Tüketimi

Kafein günümüzde oldukça fazla tüketilen bir madde olmaya başladı. Özellikle gelişmiş toplumlarda kafein tüketimin son derece yüksek olduğu saptanıyor. Bir başka açıdan incelenecek olursa dünya üzerinde çok kullanılan ve bağımlılık yaratan bir tür ilaç veya madde olarak kafeini tanımlamak mümkün olabilmektedir. Kafein vücudun alarm durumunda kalmasını sağlayan bir tür uyarıcıdır. Ancak uzun süre bu şekilde kalmak ne mümkün ne de sağlıklı olacağı için kişinin aynı dengeyi yakalaması için yeniden kafein ihtiyacı hissetmesine yol açmaktadır. Bu sebeple bağımlılık yaratan bu maddenin gebe kalan kadınlar için etkileri ve bu bağımlılıktan kurtulmasından söz etmekte fayda vardır.

Öncelikle kafeinin besleyici bir madde olmadığını bilmek gerekmektedir. İçinde ne bir vitamin ne de besin değeri olan herhangi bir madde bulundurmaması nedeniyle vücudun ihtiyacı bir besin değildir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda gebelik dönemlerinde gün içerisinde 5 fincanı aşan kahve tüketimlerinin düşük yapma riskini artırdığı ortaya konulmuştur. Hamile kalmadan evvel kafein kadınların kalp ile dolaşım ve sinir sistemlerine etki etmektedir. Gebelik döneminde ise bu etkilerin her biri bebeğe de yansımaktadır. Ayrıca vücuttaki kalma süresi 11 saate yükselmektedir. Bu noktadaki en korkutucu nokta gebeyken tüketilen kafeinin bebekte kalma süresi ise 100 saate ulaşmaktadır. Bebeğin kafeini nötrleme gibi fizyolojik özelliklere sahip olmaması nedeniyle kafeinin zararı etkin kalmaktadır. Diğer yandan kafein, alkol gibi madde kanser yapıcı etkiler bulundurmaktadır.

Kafein hakkında söylenebilecek bir başka özellik de idrar söktürücüdür. Eğer gebelikte haddinden fazla tüketilirse, sıvı kaybına neden olacak ve kalsiyum gibi yararlı minerallerin atılmasına sebebiyet verecektir. Bu da bebek gelişimini olumsuz etkiler. Kafein tüketmeden yapamıyorsanız gebelik süresince 300-400 miligramı geçmemeye özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ