Hamilelikte Görülen Halsizlik ve Yorgunluk

  • 31 Aralık 2016
  • 276 kez görüntülendi.
Hamilelikte Görülen Halsizlik ve Yorgunluk

Hamilelik süreci anne olmayı bekleyen kadınlar için özel olduğu kadar zorlu da bir süreçtir. Bu dönem süresince kadınlar pek çok sıkıntı ile de baş etmek durumunda kalır. Bu sıkıntıların en başında da halsizlik ve yorgunluk yakınmalarının geldiğini söylemek mümkündür. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı halsizliğin oldukça şiddetli hissedildiği aylardır. Aynı şekilde hamileliğin son üç ayında kadınların büyük bir kısmında alınan kilolara bağlı olarak yorgunluk şikâyetlerine rastlanmıştır.

Gebelik döneminde anne adaylarının bu halsizlik şikâyetlerinin genellikle en büyük nedeni kansızlık olmaktadır. Ancak çoğu zaman da halsizlik belli bir sebebe bağlanamamaktadır. Uzmanların bu konudaki görüşleri hamilelikteki halsizliğin hormon değişimine bağlı olduğu yönündedir. İlk üç aylarda sıkça karşılanan halsizlik ve yorgunluk şikâyetleri mide bulantısı, kusma gibi nedenler yüzünden kişinin yeterli beslenememesi sonucu ortaya çıkar. Aynı şekilde gebeliğe alışmaya çalışan anne adayının psikolojik sıkıntıları da halsizliğe neden olabilmektedir. Yaz aylarında ise sıcak havanın etkisi su kaybını artırdığı için bu tür şikâyetlerin meydana gelmesine yol açabilmektedir.

Hamile kadınların yorgunluk hissi ile beraber baş ağrısı çekmesi ya da sürekli uyumak istemesi de ortaya çıkar. Böyle şikâyetlere sahip kişilerin mutlaka doktora gitmeleri gerekir. Bu dönemde herhangi bir ilaç kullanımı bebek için zararlı sonuçlar doğurabileceğinden doktor kontrolünde önlemler alınmalıdır. Bunların dışında, kişilerin düzenli yürüyüş ve egzersiz alışkanlığı edinmesi, dinlenmeye özen göstermesi, ağır işlerden uzak durması, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi halsizlik belirtilerini azaltacaktır. Anne adayının gerek fiziksel gerek psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi şikayetlerinin azalması için başlıca gerekliliktir. Bu nedenle gebelik döneminde vitamin, mineral, beslenme gibi eksiklikler mutlaka tamamlanmalı kafein, asitli içecekler gibi besinlerden de uzak durmaya özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ