Hamilelikte Çalışmak

  • 20 Aralık 2016
  • 341 kez görüntülendi.
Hamilelikte Çalışmak

Günümüzde artık kadınların çoğu hamilelik dönemlerinde de çalışmaya devam etmek durumunda kalmaktadır. Gebelikle beraber meydana gelen bir takım bulantı, kusma, sık idrara çıkma gibi vücuttaki değişimler kadınların çalışma hayatlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Gebelik döneminde anne adaylarının kokuya karşı duyarlılıklarının da artmasıyla çalışılan iş yerlerindeki bazı kokular ya da yiyecekler kadınların fazlasıyla etkilenebilmektedir. Bu tür sebeplerin etkisiyle kanunlar gebe kimselerin çalışma hayatlarını rahatlatmak amacıyla bir takım düzenlemeler getirmiştir.

Gebelik boyunca kadınların çalışmasının anne ve bebeği nasıl etkilediğine dair pek çok araştırma yapılmıştır. Henüz net sonuçlar alınmış olmasa da annenin çalışmasında bir sakınca görülmemektedir. Ancak sadece iş yerinin herhangi tehlikeli durumları veya zararlı maddeleri barındırması anne adayı için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple anne adaylarının çalışma ortamı ve şartlarını dikkatle değerlendirerek çalışıp çalışmamaya karar vermesi gerekmektedir. Diğer yandan bazı semptomları yaşayan gebe kişiler çalışmaya ara vermelidirler. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz.

-Hamilelik süresince kanaması olanlar

-Rahim ağzı açılma problemi yaşayanlar

-Yüksek Tansiyon

-Daha önce erken doğum yaşayanlar

-Suyu fazla gelmesi

Bazı iş yerlerinde de iş daha çok seyahat etme üzerine kuruludur. Bu tür yerlerde çalışan hamilelerin öncelikle doktorlarına danışarak kaçıncı aya kadar seyahat etmelerinde sakınca olmadığını öğrenmeleri önemlidir. Diğer yandan kimyasal maddelerin, temizlik maddelerinin yoğunlukta olduğu iş yerlerinde ise mutlaka gebenin kendisini koruması gerekmektedir. Bu tür yerlerde maddelere maruz kalmayacak bölümlerde çalışmaya devam edilmeli ara sıra havalandırılmasının sağlanması gerekmektedir. Özellikle kurşun, cıva gibi maddelerin solunum yoluyla bile hem anneye hem de bebeğe zarar vermesi mümkündür. Bunların dışında hangi işte çalışılıyorsa bile mutlaka anne adayı birkaç saatte bir dinlemeli ve aşırı yük kaldırmaktan kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ