Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken 15 Besin

  • 16 Eylül 2016
  • 590 kez görüntülendi.
Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken 15 Besin

Hamilelik döneminde hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için kaçınmanız gereken 15 besini Op.Dr. Betül Görgen sıraladı.

Büyük balıklar: Genellikle doğmamış bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilecek yüksek miktarda civa içeren, uzun yaşamlı büyük balıklardan uzak durun. (Kılıç balığı, köpek balığı, uskumru)

Kolyos: Bu balık sıhhatli bir omega 3 kaynağıdır ama yüksek miktarda civa içerir. Bunun yerine daha itimat edilir olan somon ve karides tercih edilmelidir.

Suşi ve başka çiğ balıklar: Yediğiniz balık pişmiş olmalı. Çiğ balık çok miktarda bakteri ve parazit içerebilir. Bu da mide bağırsak sistemini sarsan eder.

Soğuk et ve sosis: Bilimsel bilgilere göre gebe kadınların besin yolu ile bulaşan birtakım paraziter hastalıklara yakalanma riski 20 kat çokdır. Bu bakteriler, plasenta yolu ile fetüse ulaşırlar ve ölü doğum, düşük, erken doğum gibi neticeler doğurabilirler.

Yumuşak peynirler: Bu peynirler gerçekte ülkemizde çok tüketilmemektedir ama tekrar de numune vermek gerekirse; feta, brie, rokfor peyniri de bakteri içerebilir. Genellikle Feta peyniri, dünyanın her yerinde salata ve makarnalarda sıkça kullanılır. Eğer hamileyseniz ve bu peynirden vazgeçemiyorsanız, itimat edilir olmasından emin olmadan tüketmeyin. En çok tanınan besin kaynaklı hastalık bu peynir türüyle bağlantılı olan Listeriosistir. Eğer gebelik yoksa ve besinlerle bu bakteriyi aldıysanız, sağlığınız amacıyla ciddi bir tehlike oluşturmaz, hafif grip aynısı açıklanan olur ve geçer. Ancak gebelik sırasında bu bakterinin besinlerle alınması halinde düşük ve erken doğum tehlikesi gelişebilir.

Pastorize edilmemiş süt ve süt mamülleri: Pastörize edilmemiş süt ve süt mamüllerinden uzak durulmalı.

Salam, sosis, tütsülenmiş et, beyin ve deniz mamülleri: Bu mamüller tütsülenip dondurularak saklanır. Çeşitli bakteriler içerme mümkünlülüğü vardır.

Alkol ve ilaçlar: Alkol ve beyin üstüne etkili başka ilaçlar, erken doğum ihtimalini artırmanın yanı sıra detaylı doğum defektlerine de sebep olabilir. Gebelikte aşırı alkol kullanımı, fetal alkol sendromuna ve ölü doğum riskinde mühim artışa namacıyla olur. Yeni incelemeler aşırı olmayan alkol kullanımının bile çocuğun gelecek yaşantısında mühim yan etkilere yol açabileceğini göstermiştir.

Kafein: Genel olarak, gebelikte kafein kullanımı konusu ile ilgili kabul edilen sınır değer 200-300 mg/gün’dür. 2008 senesinde oluşturulan bir çalışmada 200 mg üstünde günlük kafein kullanımının düşük ihtimalini artırabileceğini belirtilmiştir. 3 fincan çayda 47 mg, 3 fincan kahvede 95 mg kafein vardır. Pek çok çalışmada gebelerin günlük kafein alımında 200-300 mg’ı geçmemesi önerilmektedir.

Pastorize edilmemiş meyve suları ve çiğ sebze filizleri: Turp, yonca, maş fasulyesi gibi besinler bakteri taşıyarak besin zehirlenmesine namacıyla olabilir.

Az pişmiş et ve yumurta: Besinlerden kaynaklanan hastalıklar hem sizin hem de doğmamış bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Genellikle et tipleri ideal sıcaklıkta pişirilmelidir. Kuzu ve dana eti amacıyla fırın sıcaklığı 160 C, tavuk göğsü amacıyla 170 C, tüm durumdaki kümes hayvanları amacıyla 180 C kabul edilen ideal pişirme sıcaklığıdır. Yumurtanınsa hem sarısı hem de beyazı pişmiş olmalıdır.

Bitkisel destekler: Gebelik boyunca, itimat edilirliğinden emin olunamayan bu tarz bitkisel ilaçlardan uzak durmak gerekir.

Karaciğer: Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içermekte olup muhakkak tüketilmemesi gereken takımda yer almaz. Yine de tüketmemek iyi olur zira A vitamini gebeliğin erken döneminde çok miktarda alınırsa, doğumsal defektlere yol açmaktadır. Genellikle gebeliğin ilk aylarında, aşırı miktarda A vitamini içerdiği amacıyla, karaciğer kullanımınden uzak durmak gerekir.

Salata barları ve hazır salatalar: Salata taze sebze ve meyvelerden hazırlanan, kusursuz bir sıhhatli öğün alternatifidir. Ancak kafe ve restoranlardaki birtakım koşullar namacıylaiyle sağlığınızı bozan bir alternatif durumuna dönüşebilir. Salataların hazırlandıktan sonra 2 saat içersinde tüketilmesi gerekir. Hem de amacıylae katılan peynir cinsi mühim bir ayrıntıdır. Sağlıklı beslenmeye çalışırken pek çok bakteriyi de salatanın yanısıra alabilirsiniz. En iyisi salatanızı evde kendiniz hazırlayın.

Pişmemiş yumurta: Hamilelikte pişmemiş yumurta katiyen yenmemeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ