Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • 04 Nisan 2016
  • 733 kez görüntülendi.
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik dönemi kadınların vücudunda pek çok değişimin olduğu dolayısıyla birtakım belirtilerin gözlendiği bir dönemdir. Her kadının vücudu farklı olduğu için bu belirtiler de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kadınlarda en bilinen hamilelik belirtisi olan regl gecikmelerinden önce bile pek çok başka belirti gözlenebilirken bazı kadınlarda hamileliğin uzun dönemleri boyunca hiçbir belirti gözlemlenemeyebilir. Bazı kadınlar ise hamilelik belirtilerini regl öncesi dönemde yaşadıkları regl belirtileri ile karıştırarak yanılabilmektedirler.

Tüm bunlardan anlayabiliriz ki vücudunuzda bazı belirtiler gözlemlemeniz kesin olarak hamile olduğunuz ya da olmadığınız anlamına gelmez. Ancak bu belirtiler kesin sonuç almak için sizi gebelik testlerine yönlendirecektir. Bu belirtilerden bazıları şunlar:

  • Yorgunluk

Hamilelikte metabolizmanız artık hem sizin hem de bebeğiniz için çalışacağından dolayı kendinizi daha yorgun hissetmeniz muhtemeldir. Hamilelik döneminde salgılanan bir hormon olan progesteron da yatıştırıcı etkisiyle yorgunluk hissine sebep olduğu için bu yorgunluk durumunu arttırabilir.

  • Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet Artışı

Bu da vücuttaki değişikliklere bağlı olarak yaygın görülen bir belirtidir.

  • Tuvalet İhtiyacında Artış

Bu belirtinin yanı sıra bazı kadınlarda kabızlık da görülebilir.

  • Psikolojik ve Ruhsal Değişimler

Bu dönemde vücutta yaşanan hormonal değişiklikler kadınların ruhsal durumlarını da etkilemektedir.

  • Mide Bulantısı ve Kusma

Hormonal değişikliklere bağlı olarak yaşanan bu durum sabah saatlerinde daha çok görülebilir. Hamilelik döneminde artan hassasiyet sebebiyle önceden rahatsız olmadığınız bazı kokular vb. midenizi bulandırabilir.

  • Baş Dönmesi

Hamilelik durumu kadınlarda damarların genişlemesine neden olur ve bu durumda tansiyonunuz düşebilir. Buna bağlı olarak da baş dönmesi yaşanabilir.

  • Kanama

Döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi sonucu hafif bir kanama yaşanabilir. Bu kanamaya yerleşme kanaması da denilmektedir.

  • İştahın Artması veya Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Bu dönemde sürekli yemek yemek isteyebilirsiniz. Çeşitli şeyler aşerebilirsiniz ya da artan hassasiyetinizin de etkisiyle bazı yiyeceklerden tiksinebilirsiniz.

Bunlar gibi pek çok belirti hamilelik döneminde gözlemlenebilir ancak daha önce de belirttiğimiz gibi belirtiler hamilelik konusunda bir kesinlik ifade etmez. Bu tip belirtilerden bazılarını yaşadığınızda kesin bir sonuç almak için mutlaka bir doktora danışarak hamilelik testi yaptırmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ