Hamilelere Bayram Önerileri

  • 24 Haziran 2016
  • 607 kez görüntülendi.
Hamilelere Bayram Önerileri

Ramazan Bayramı tatilinde ailenizle hoşça zaman geçirirken yediklerinize ilgi etmeli, midenizi yetersiz ve dengesiz yiyeceklerle doldurmak yerine; lezzetli ve hafif yemekleri tercih etmelisiniz. Genellikle hamileler yediklerine İki katı daha çok ilgi etmeli. Ferti-Jin Kadın Sihhati ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Eksperi Op. Dr. Seval Taşdemir Ramazan Bayramı tatilinde hamilelerin ilgi edilmesi gereken noktaları sıraladı:

TATLIYI İKİ KİŞİLİK YEMEYİN!

Kan şekerinin artmasınin esas sebebi, bedendeki insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da var olan insülinin tesirsizliğidir. Sıhhatlı fertlerde kan şekeri, insülin hormonu doğrulusunda dengelenir. Fakat diyabetli hamilelerde ya da hamilelik şekeri görülen anne adaylarında beden yeterli insülin hormonu salgılayamadığı ya da salgılanan insülin hormonu kandaki şekerin beden doğrulusunda kullanılmasında yeterli tesiri göstermediği için kan şekeri yükselir. Dolayısıyla tatlı kullanımını abartmamalısınız. “Sen İki şahıssin, ye” sözlerine aldırış etmemeli, sütlü tatlıları, dondurmayı tercih etmelisiniz.

HİJYENDEN EMİN OLUN

Bayram tatilinizi açık büfe restoranların olduğu bir tatil beldesinde geçirecekseniz; çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Tabağınızdaki besinlerin içeriklerini ve pişirilme tekniğini öğrenin. Hafif yiyecekleri ve zeytinyağlıları tercih etmeye çalışın.

Salata yiyecekseniz hijyeninden, sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olun. Hem de öğününüzü yalnızca salatayla geçiştirmeyin. Yhemen kesinlikle et, tavuk veya balık gibi protein sahibi olan bir gıda tüketmeye özen gösterin.

AÇIK SULARDAN UZAK DURUN

Açık sulardan, içeceklerdan uzak durun.

Salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates ya da makarna salatası gibi yüksek yağ sahibi olan gıdalar, yüksek kalorilidir; tercihinizi yapar iken ilgili olun.

Genellikle reflüsü olan anne adayları yüksek yağ ve mayonez sahibi olan soslardan uzak durmalı.

Yemeğinizi yavaş ve sakin bir biçimde yiyin; aşırı doymuş hissetmeden evvel yemeyi bırakın.

Denemek dilediğiniz yiyecekleri sıraya koyarak, değişik öğünlerde birini az oranda tecrübe edinin. Böylece öğünlerinizde daha dengeli besleneceksiniz ve öğünleriniz daha detaylı olacaktır.

SPORU BIRAKMAYIN

Anne adayları bayram tatilinde de fiziksel etkinlikyi ihmal etmemeliler. Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş ya da olduğunuz yerin imkânlarına göre yüzme, aerobik yapılabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ