Gözlük Seçimleri Yüz Şekline Göre Nasıl Olmalı

  • 17 Kasım 2016
  • 339 kez görüntülendi.
Gözlük Seçimleri Yüz Şekline Göre Nasıl Olmalı

Aksesuar olarak ya da zorunlu sebeplerle kullanılan gözlüklerde gözlük seçimi görünüm açısından çok şey ifade eder. Gözlük kullanan pek çok kişi bu seçimlerine göre görüntülerinin ne kadar değiştiğinin farkındadır. Kişilerin gözlük seçerken, yüz şekillerini bilmeleri ve buna göre modeller tercih etmeleri gözlük modeline karar vermelerinin daha kısa sürede ve zevkli geçmesini sağlar.

Öncelikle yüz şeklinizi öğrenmek için yüz şekil oranlarını hesaplayan programlardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu oranları tespit etmeniz gözlük seçiminizle de uyumlu olacağı için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

KARE YÜZE SAHİP KİŞİLER

Bu türdeki yüzler, boy ve genişlik anlamında dengelidir. Diğer yandan alın ve çene kemiği geniş ve köşelidir. Bu sebeple kare yüz tipi için, yüzün sert hatlarını yumuşatan daha oval hatlarda bir görünüm sağlayacak modeller tercih edilmelidir. Aynı şekilde yüzü uzun göstermek de ideal yüz hatlarının ortaya çıkmasını sağlar. Geniş çerçeve seçimleri ile kare form dengeli bir hal alır. Oval ve yuvarlak çerçeveler kaş çizgisine vurgu yapması nedeniyle çenedeki sert ifadenin ortadan kalkmasını sağlar. Asla sert köşeli, kare ve dikdörtgen modelli gözlükler kullanılmamalıdır.

YUVARLAK YÜZE SAHİP KİŞİLER

Yuvarlak yüz hatlarından en belirgin olan kavisli hatların hakimiyetidir. Yüzün genişlik ve uzunluk ölçüleri birbirine oldukça yakındır. Geniş bir yanak yapısı ortaya çıkar. Bu sebeple kavisli hatları azaltmak gerekmektedir. Köşeli detaylara sahip gözlük modelleri bunu rahatlıkla sağlar. Geniş yanak yapısının neden olduğu şişmanlık görünümünün yerini zayıf görünüme bırakması için sapları kalın ve renkli modellerden tercih edilmesi yararlı olacaktır. Yuvarlak modeller bu tür yüze sahip kişilerin kaçınması gereken modellerdendir.

KALP YÜZ SAHİP KİŞİLER

Geniş alın ve yuvarlak hatlı elmacık kemikleri ile anılan bir yüz tipidir. İnce bir çene yapısı söz konusudur. Seçilen gözlüklerin alın genişliğine ve çenedeki inceliğe vurgu yapmaması gerekir. Ancak böyle dengeli bir yüz görünümü elde edilmektedir. Alt kısmı geniş çerçeve seçimi yararlı olacaktır. İnce ve sade çerçeveler ile ideal yüz hatlarına yakın görünümler elde etmek mümkündür. Kesinlikle aşırı taşlı ve süslü modeller kullanılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ