Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Bebeğiniz yaklaşık olarak tarihinde doğacak.

Ve büyük olasılıkla tarihinde gebe kaldınız.


Gebelik döneminde olan kadınların sevinçleri ve çocuğun doğacağı dönemi hesaplama telaşı meşhurdur. Ancak pek çok kişi hamile kaldığı dönemi hesaplarken yanlışlık yapmaktadır. Bu yanlışlığın nedeni ise kadınların döllenme tarihini baz almasıdır. Ancak kadın doğum uzmanları hesaplama yaparken son adet döneminin başlangıç gününü baz alır. Döllenme tarihi genellikle son adet gününden 15 gün sonrasıdır.

Normal bir hamilelik 9 ay 10 gün olarak bilinir. Ancak bu durum değişebilir. Hesaplama sonucunda doğum 36. hafta ile 40. hafta arasında gerçekleşmektedir. 40 hafta basit bir hesap ile 10 ay ederken insanlarda normal doğum süresi 9 ay 10 gündür. Buradaki farklılık ise 1 ayın tam olarak 4 hafta olmamasından kaynaklıdır.

Gebelik hesaplama ile bebeğin gelişim sürecindeki evreleri güzel bir şekilde takip edilebilir. Bu hesap ile bebeğin doğacağı tarih muhtemel olarak hesaplanabilmektedir. Normal bir doğum olması halinde son adet döneminin başlangıç gününden sonra 9 ay 10 gün eklenerek doğum tarihi hesaplanabilir. Ancak bu durum normal doğumda dahi farklılık gösterip 5-10 gün kadar değişebilir. Bu durum gebelik başlangıcının yanlış hesaplanması ya da 1 ayın 4 hafta olarak hesaplanmasından kaynaklanır.

Gebelik hesaplama kılavuzu ile çocuğun doğacağı tarih, burcu, mevsim gibi özellikler de bulunabilir. Ancak erken doğum diye tabir edilen doğumlarda bu durum tamamen bozulur. Erken doğum gebeliğin 24. haftası ile 37. haftası arasında olmaktadır. Hamileliğin evrelerinin hesaplanması tüp bebeklerde çok daha farklı ve komplike bir şekilde hesaplanır. Son adetin başladığı tarih, yumurta toplama tarihi, embriyo transfer tarihi ve blastokist transfer tarihi gibi olgular da durumun içine girer. Tüp bebek gebelik hesaplamada değerler doğru bir şekilde verildiği takdirde doğum doğru bir şekilde hesaplanabilir.