Fabrikasyon Diyet Yanlış!

  • 02 Haziran 2016
  • 535 kez görüntülendi.
Fabrikasyon Diyet Yanlış!

Kişilerin kalıtsal yapılarının birbirisinden değişik bulunduğunu kaydeden Kalıtsal Eksperi Doç.Dr.Korkut Ulucan…

Fabrikasyon Diyet Yanlış!

Kişilerin kalıtsal yapılarının birbirisinden değişik bulunduğunu kaydeden Kalıtsal Eksperi Doç.Dr.Korkut Ulucan, genel olarak hazırlanan diyet listelerinin her vakit işe yaramadığını açıkladı. Doç. Dr. Ulucan, fabrikasyon diyetler yerine bireyin kalıtsal yapısına müsait olarak hazırlanan diyetlerin uygulanması gerekliliğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Kalıtsal Bölümü öğretim vazifelisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, kişilerin kalıtsal yapıları birbirisinden değişik bulunduğu için, fabrikasyon diyetler yerine şahsa özel diyetlerin daha müsait bulunduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Ulucan, kişilerin kalıtsal yapısına müsait hazırlanabilecek diyetler ile bedene müsait beslenme uygulamalarının oluşturulabileceğini söyleyerek şu tavsiyelerde bulundu:

“Sıhhatlı beslenme yalnızca müsait kiloda kalmamıza değil, gelecekte oluşabilecek çoğu hastalığın da önüne geçmemizi sağlar. böylece gerçekten farkında olmadan çoğu hastalığın da önüne geçmiş oluruz.

Kişilerin kalıtsal yapıları birbirisinden değişik bulunduğu için genel olarak yapılan her vakit işe yaramamaktadır. Fakat kalıtsal yapımıza müsait hazırlanabilecek diyetler ile bedenimiza müsait beslenme uygulamaları oluşturabiliriz. Mesela folik asitten varlıklı gıdaların tüketilmesi faydalıdır yalnız folik asidi metabolize eden genlerde problemler var ise o vakit ön görü ettiğimiz gibi çok tüketim faydadan çok zarar vermektedir.

Aynı biçimde D vitamini için de benzer şeyleri söyleyebiliriz. Bugünküde mühim gıdaların ve içerisindeki makro ve mikro biyo-faydalı molekülleri metabolize eden çoğu gendeki varyasyonlarını saptayabiliyor, metabolizmaları için ön görü ve tavsiyelerde bulunabiliyoruz.

Bizlerden aldıkları sonuca göre diyetisyenler de fertlere özgü, şahsi diyet uygulamaları hazırlayabiliyor.

Nasıl kalıtsal yapımıza müsait spor ve egzersiz uygulamaları ile müsait sportif etkinlikde daha iyi olabiliyorsak, aynı biçimde müsait beslenme uygulamaları ile yeterli beslenme sağlar, optimal beden kompozisyonuna erişebiliriz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ