Ergenlik ve sivilceler

  • 26 Şubat 2016
  • 700 kez görüntülendi.
Ergenlik ve sivilceler

Hem erkeklerin hem de kızların ergenlik döneminde yaşadığı en büyük kâbuslardan olan sivilceler en çok yüz, omuz ve sırt bölgesinde çıkıyor. Hemen her gençte görülen bu sivilceler cilt yapısına bağlı olarak daha uzun süre ya da kısa süre gözlenebiliyor. Sivilceler için alınabilecek en önemli önlemler düzenli, sağlıklı ve aşırı yağlanmadan uzak beslenmedir.

Kilo-sivilce bağlantısı

Daha kilolu kişilerde daha fazla sivilce görülmesi tesadüf değildir. Yağ bezelerinin ürettiği bir madde olan sebumun; hücrelerin yağ boşaltım kanalını tıkamakta ve biriken yağ bezi bir noktada birikerek sivilceye neden olmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde sivilce oluşmasının en önemli nedenlerinden biri yüz kısmının vücudun en yağlı kısımlarından biri olmasıdır. Yüz dışında oluşan sivilce genellikle vücudun kıvrım yerlerinde ve koltuk altlarında da gözlenebilir. Terleme artışı ile oluşabilen koltuk altı sivilcesi engellenmediği durumlarda ağrılı aknelere dönüşebilir.

Sivilce oluşumu nedenleri

Özellikle yağlı ve şekerli besinlerin aşırı tüketilmesi nedeniyle oluşan sivilceler beslenmenin düzenlenmesi ile baskı altına alınabilir. Özellikle hazır gıdalarda ve bisküvilerde kullanılan rafine şeker aknenin en önemli tetikleyicilerinden biridir. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde oluşan sivilcelerin önlenmesinde yüzün nem dengesini düzenleyici özel sabunların kullanılmasının faydası görülebilir. Besinlerin yanı sıra insanlarda akne görülmesinin en önemli nedenlerinden bir diğeri de strestir. Stres nedeniyle oluşan akneler, yağlanma nedeni ile oluşan aknelere kıyasla daha sık görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ