Emzirmede Yaşanan Sorunlar

  • 07 Aralık 2016
  • 305 kez görüntülendi.
Emzirmede Yaşanan Sorunlar

1-) Sütün Gelmemesi

Süt gelmemesinin başlıca sebepleri arasında bebeğin yeterli güce sahip olmamasından kaynaklı memeyi kavramaması gelir. Diğer yandan anne yanlış emzirme yöntemini uyguluyorsa da sütün gelmediği görülür. Bu nedenle yeni bebek sahibi annelerin doğum sonrası, hemşirelerinden doğru emzirme yöntemini öğrenmeleri önemlidir. Diğer yandan doğumdan sonra 5 gün boyunca gelen sarı renkli kolostrum adı verilen salgıyı da pis veya bozuk olarak algılamamalısınız. Doğumdan itibaren ancak ilk 72 saat içerisinde verebileceğiniz bu sıvı bebeğiniz açısından fazlasıyla gerekli ve değerlidir. Ve insanların çoğu yeni doğan bebeklerin yaygın bir inanıştan dolayı şekerli su almasını isterler. Ancak bebeğin anne sütü dışında su, şekerli su veya diğer ek gıdalara ihtiyacı yoktur. Bunlar hem beslenmesine etki edecek hem de ilk aşı olarak nitelendirilen kolostrumdan mahrum kalmasına neden olacaktır.

2-) Bebek Ağlamıyorsa Emzirmeniz Gerekmez

Anneliğin ilk günlerinde emzirme işlemi oldukça zahmetlidir. Çabuk hazmedilen anne sütü bebeğin sık aralıklarla acıkmasına neden olur anne de bebeğin açlık ihtiyaçlarını gidermek ve bunu düzene sokmak için fazlasıyla çaba harcamaktadır. Hem süt üretiminin hem de bebek beslenmesinin bir düzene girmesi hemen hemen 10 gün de mümkün olabilmektedir. Bu sürece kadar bebek uyku için değil de açlık hissettiği için ağlıyorsa emzirilir. Ağlamadığı durumlarda emzirmenize gerek yoktur. Diğer yandan düzene girdikten sonra da bebeğin ağlaması ile sizin hesapladığınız acıkma saatlerinin birbirine uyduğunu da göreceksinizdir.

3-) Sütün Yetip Yetmeme Endişesi

Bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi bebek sağlığı ve gelişimi açısından yeterlidir. Çeşitli periyotlarla bebeğin gelişimi izlenebilir eğer her ay olması gerektiği gibi 600 gr- 1200 gr arası bir kilo artışı gözlemleniyorsa bebeğe su dahil herhangi bir ek gıda verilmesi gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ