Emzirmede Yapılan Yanlışlar

  • 04 Aralık 2016
  • 108 kez görüntülendi.
Emzirmede Yapılan Yanlışlar

Bebek sahibi olan anneler bebeklerinin doğumundan sonra emzirme konusunda çevrenin de etkisiyle bir takım yanlış mitlere inanmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle yanlışların önüne geçmek için bazı sık yapılan yanlışları düzeltmekte fayda vardır.

İlk olarak yeni doğan bebeğin memeden gelen ilk sütü tüketmemesi düşüncesidir. Memenin ilk salgıladığı süt kolostrum olarak adlandırılır. Doğumdan itibaren 5 gün boyunca salgılanan sarımsı renkte bir sıvıdır. Daha sonradan gelecek olan süte nazaran protein, mineral ve vitamin açısından zenginken yağ ve karbonhidrat içeriği azdır. Ancak, kolostrum içerisinde bulunan proteinler bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlayan antikorlar üretmektedir. Anne sütü gelene kadar da kolostrum dışında başka herhangi bir içeceğin ya da yiyeceğin bebeğe verilmesine gerek yoktur. Çoğu kimse kolostrumun geçmesi için beklemekte bebeği 5 gün sonra emzirmektedir. Halbuki bebek doğumdan sonra en kısa zamanda emzirilmelidir.

Diğer bir yanlış mitlerden biri de yeni doğan bebeklere su veriminin üç ezan sonraya bırakılmasıdır. Hâlbuki bu inancın hiçbir şekilde bilimsel bir tarafından bahsedilemez. Ancak bebekler için en önemli besin sadece anne sütüdür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin su tüketmeye ihtiyaçları yoktur. Zaten süt içerisinde gerekli su miktarı da bulunmaktadır.

Meme emen bebeklerin yoğurt yememesine olan inanç da temelsizdir. Emilen sütü kesilmesi, bebeğin midesini ekşiteceği gibi düşüncelerden kaynaklı bebeğe yoğurt verilmez. Ancak, özellikle çalışan annelerin yaz ayları eve süt bırakmak sütün bozulmasını hızlandırması nedeniyle bebeklerin beslenmesi için en önemli besin yoğurttur.

Ağlayan bebeğe lokum verilmesi de çok sakıncalıdır. Lokum, bebeğin açlığını geçirmekte ve ağlamasını durdurmaktadır. Ancak sadece açlık hissi ortadan kalkmıştır. Bu nedenle de anne memesini dahi emmeyip aç kalırlar. Bu da beslenme yetersizliklerinin görünmesine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ