Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

  • 04 Aralık 2016
  • 305 kez görüntülendi.
Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

Bebek sahibi ve bebeklerini emzirmeye devam eden annelerin mutlaka kendi sağlıklarını korumaya dikkat etmesi ve gerek kendileri gerekse bebek için faydalı olacak besinlerden tüketmeye özen göstermesi gerekir. Yeteri sıvı almaya önem vermeli, stres, sigara, alkol gibi zararlı olacak şeylerden uzak durmalı hatta hamilelik süresince alınan kiloları da vermek için acele etmemeleri gerekmektedir.

Emziren annelerin başlıca dikkat etmesi gereken şey protein desteğidir. Beslenmelerinin kalitesini doğrudan etkileyen hayvansal ve bitkisel proteinlerdir. Bu nedenle bu ihtiyacı karşılamak için gün içerisinde, et, balık, fasulye, nohut gibi besinlerden tüketmeye özen göstermelidirler.

Diğer bir önemli nokta da ne kadar sıvı tükettikleridir. Uzmanlar tarafından bu günde en az 3 litre olarak hesaplanıyor. Anne sütünün kalitesi tüketilen gıdalardan doğrudan etkilenmezken süt miktarı ise direkt olarak annenin aldığı sıvıya bağlı oluyor. Anne sütünün yüzde seksenin üzerinde sudan oluştuğu bilinmektedir. Bu sebeple gün içerisinde 3 litre sıvı alınması gerekmektedir. Suyun yanı sıra, süt ayran limonata gibi içecekler de günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

Süt kalitesi için annenin kendi ve bebeğinin sağlığı için günlük enerji, protein, vitamin ve mineral miktarlarını sağlaması gerekir. Bunları içeren ve anne sütü açısından en önemli besin de süttür. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında günde 3-4 bardak süt tüketimi faydalı olacaktır. Özellikle kalsiyum yönünden zengin sütlerden tercih edilmelidir. Süt tüketemeyen kişiler de aynı oranlarda yoğurt ya da ayran gibi süt ürünlerini kullanabilirler.

Gebeliği boyunca fazla kilo alan anneler kilolarından şikâyetçilerse bir an önce kilo vermeye çalışıyorlar. Ancak zaten emzirme döneminde annenin metabolizması hızlandığı için bebek bakımı ile beraber kilo vermeye eğilim de artıyor. Bu nedenle ekstra diyet yapıp sağlığın bozulmasına izin verilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ