Ebeveynler tarafından yapılan 5 hata

  • 25 Şubat 2016
  • 467 kez görüntülendi.
Ebeveynler tarafından yapılan 5 hata

Bilindiği üzere bir çocuk yetiştirmek ve ona nasıl davranılması gerektiğini belirlemek oldukça önemli bir konudur ve çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Birçok ebeveyn tarafından yapılan bu hataların en sık karşılaşılanları aşağıda sıralanmıştır:

  • Çocuklara Sınır Konulmaması: En çok karşılaşılan hatalar arasında yer almaktadır. Anne babalar çocuklarının kendilerine güvenen bireyler olmaları için uğraşmaktadır. Ancak bunu gerçekleştirmek için sınır koymamak yanlış bir tutumdur. Çocuklarla arkadaş gibi olunması durumunda zamanla çocuk yönetilememekte ve çocukların benmerkezci bir tutuma sahip olmalarıyla karşılaşılmaktadır. Bu durumda da çocuklar kendi istekleri dışında hiçbir şeyi yapmak istememekte ve arkadaş ilişkilerinde sorun yaşamaya başlamaktadır.
  • Tutarsız Davranışlar: Bu durum çocuğa farklı mesajlar verilmesi olarak açıklanabilir. Örneğin ilkinde kabul edilen bir durumun daha sonra kabul edilmemesi ya da hayır olarak cevaplanmış bir konu için daha sonra geri adım atılması oldukça yanlış bir tutumdur. Çocuklar böyle bir davranış sonucunda durumlara göre tavırların değişebileceğini öğrenmekte ve ısrarcı olmaktadır. Bu nedenle ebeveynler kararlı ve tutarlı davranmalıdır.
  • Olumsuz Davranışların Öne Çıkarılması: Elbette her çocuğun olumlu ya da olumsuz davranışları vardır. Ancak anne babalar çocukları için genellikle olumsuz tarafları görerek bunlardan yakındığında çocukla aralarında olumsuz davranışlar üzerinden gelişen bir ilişki oluşacaktır. Böyle bir durumda çocuklar olumsuz davranışlarla ilgi çekmeye çalışacak ve daha sonra bunlar alışkanlığa dönüşecektir.
  • Becerilerin Gelişmesini Engelleme: Zaman zaman bazı ebeveynlerde çocukların içinde bulundukları yaşlarda neler yapabileceklerini bilmeme sorunundan kaynaklanan, zamandan kazanmak ya da çocukların rahatını gözetmek gibi düşüncelerle çocukların yapabilecekleri işleri yapmak gibi davranış görülmektedir. Bu durum çocukların o alanda olan becerilerinin gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukların bireyselleşmesi ve olgunlaşması konusunda engel oluşturmaktadır.
  • Arkadaşlarla Kıyaslama: Çocukların olumsuz davranışlardan vazgeçirilmesi, bazı alanlarda gelişme sağlanması gibi konularda arkadaşlar örnek gösterilebilmektedir.  Bu tutum işe yaramamakla birlikte çocuklarda yetersizlik duygusuna neden olmakta ve anne babaya karşı öfke duymaya neden olmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ