Boy Kilo Endeksi

BKI Hesaplayıcı

İnsanlar hayatları boyunca sürekli kilo alıp kilo verirler. Boy uzaması ise erkeklerde genellikle 18 yaş civarında durur, kızlarda ise 16 yaş civarında durur. Peki ya 18 yaşından sonra insanlar hangi kiloda olmalı? Aşırı kilolu olmak da çok zayıf olmak da vücut için zararlıdır. İdeal kilonun hesaplanması ise yüzyıllar önce ortaya çıkmış olan altın orana dayanmaktadır.

Altın oran yüz atlarımızda vücut hatlarımızda ve boy kilo endeksimizde güzel görünüm sunan etkili bir değerdir. Boy kilo endeksi de altın orana yakın olanlar fit bir görünüme sahiptir. Peki ya boy kilo endeksi nasıl hesaplanır? Boy kilo endeksi kilomuzun boyumuzun karesine bölünmesi ile ortaya çıkar. Formül olarak yazmak gerekirse kilo/boy2 şeklinde gösterilir. Peki ya işlemi yaptıktan sonra çıkan sonuç nasıl değerlendirilir? İşte değerlendirme kriterleri:

0-18.4 arası değerler: Boy kilo endeksi 0 ile 18.4 değerleri arasında çıkan kişiler zayıf olarak nitelendirilir. Bu değer 18.4’ten ne kadar küçük olursa zayıflık o kadar artmış olur ve tehlikeli sağlık sorunları oluşabilir.

18.5-24.9 arası değerler: Boy kilo endeksi 18.5 ile 24.9 değerleri arasında çıkanlar normal olarak nitelendirilmektedir. Bu değer 21 civarlarında olursa ideal bir boy kilo endeksi sağlanmış olur.

25.0-29.9 arası değerler: Boy kilo endeksi bu aralıkta yer alanlar fazla kilolu olarak nitelendiriliyor. Bu aralıkta değerlere sahip olanlar düşük risk grubunda yer alıyor ve 25.0 değerine ulaşmaları gerekir.

30.0-34.9 arası değerler: Bu değerler arasında yer alan kişiler 1. Sınıf obez olarak nitelendiriliyor. Boya göre kilonun fazla olduğunu gösteren bu değer aralığındaki kişilerin doktor kontrolünde kilo vermesi gerekir.

35.0-44.9 arası değerler: Bu değerler arasında yer alan kişiler ise 2. Sınıf obez olarak nitelendiriliyor. 1. Sınıf obezlere göre daha fazla risk grubunda olan bu kişilerin diyabet, kalp, damar hastalıklarına sahip olması olasılığı oldukça yüksektir. Doktor kontrolünde kilo vermeleri gerekmektedir. Doktorun uygun görmesi ile yağ aldırma gibi operasyonlar yapılabilir.

45.0- ve üstü değerler: 3. Sınıf obez olarak nitelendirilen bu grup ise skalanın en üst seviyesini oluşturuyor. Kalp, damar, diyabet, hipertansiyon ya da kronik rahatsızlıkların görülme ihtimali en yüksek olan bu grubun sürekli olarak doktor kontrolünde tutulması gerekir.