Biberonla Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 08 Aralık 2016
  • 298 kez görüntülendi.
Biberonla Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklerin uzman kontrolünde başka besine ihtiyaç duyulana kadar anne sütü ile beslenmesi yeterli olabilmektedir. Bu aşamadan sonra bebekler anne sütü yerine biberon ile diğer besinlerden de tüketebilmektedir. Bunun önemli getirilerinin olduğunu da söylemek mümkündür. En başta emzirmede tüm sorumluluk sadece anneye kalırken biberonla besleme de dışarıdan da yardım almak mümkün olabilmektedir. Diğer bir göze çarpan hususta biberonun ölçülü olması bebeğin gün içerisinde ne kadar beslendiğini tespit etmede yardımcı olur. Ancak diğer yandan, biberonla beslemek bazı sorunların da önünü açar. Temizliğine dikkat edilmediği taktirde, bebekte bir takım mide rahatsızlıklarına ve ishale yol açabilmektedir.

Tamamen biberon ile beslenen bebeklere sahip anneler en az 3-4 adet biberon edinmelidir. Böylece memelerde biriken sütü de yedekleyebilir gerektiği zaman kullanabilirsiniz. Ayrıca memeden sütün çekilmesi memenin süt üretimine devam etmesine de fayda sağlar. Bu biberonların temiz bir ortamda saklanması titizlikle kullanılması önemlidir. Biberon içinde yer alan içlikler bebeğin hava yutmasını engeller. Son zamanlarda üretilen biberonların tümünde geliştiriciler meme başına benzer ürünler üretmeye özen göstermektedir. Bu da bebeğin damak ve çene gelişiminin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmektedir.

Geleneksek biberonlarda ise bebeğin sütü emişi memeden biraz farklıdır. Bu sebeple deliklerinin değişken genişliklerde olması gerekir. Saniye başına iki üç damla akıtabilmesi bebek için yeterlidir. İğne deliği gibi boşlukları nazaran küçük yarıklar daha kolay sütün biberondan emilmesini sağlar. Silikon malzemeli biberonlar bir yıl kadar kullanılabilmektedir. Bu sürenin ardından kesinlikle kullanılmaya devam edilmemelidir. Biberon dışında geniş ölçü kabı, plastik kaşık ve huni, mikrop kırıcılar, tuz gibi diğer malzemelerden de edinmeniz temizliğin yüksek oranda yapılmasına katkı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ