Bebeklerde Aşı Takvimi

  • 30 Kasım 2016
  • 578 kez görüntülendi.
Bebeklerde Aşı Takvimi

Hastalıkların oluşmasının isimleri olan bakteri ve virüslerden korunmanın ilk şartı da aşı yaptırmaktır. İnsanların hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan aşılar bebekler için çok daha önemlidir. Pek çok enfeksiyon hastalıklarına karşı bebeklerin vücut dirençlerini sağlaması nedeniyle bebeklerin aşı periyotlarını takip etmek gerekir. Aşı takvimi ile aşı kontrollerini yapmak bebeğin maksimum düzeyde korunması için önemlidir. Diğer yandan toplum sağlığı açısından da aşı olmazsa olmazdır. Gerek hastalıktan koruması gerek de aşı yaptırmış kişilerin enfeksiyonları diğer kişilere taşımıyor oluşu diğerlerinin de korunmasının yolunu açmaktadır.

Sağlık Bakanlığı bu önem dahilinde bir aşı takvimi meydana getirmiştir. Özellikle son yıllarda Bakanlık aşılama programı içerisine bir takım aşılar eklenmiştir. Bunlar, 13 bileşenden meydana gelen pnömokok aşısı, Hepatit A aşısı ve suçiçeği aşısı olmuştur. Önceki aşılarla beraber toplam 13 aşı uygulanması gereken aşı düzeyine gelinmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak her aile sağlık merkezinde mümkün olan bu aşıları bebeğin yaşına göre yaptırmalısınız. Doğumundan büyümesine kadar ay ay aşılar kısaca şu şekilde açıklanabilir. Doğumda ve 1. Ayda Hepatit B, 2. Ayda Verem, Beşli Karma Aşısı, KPA, 4. Ve 6. Ayda, Beşli Karma Aşısı, KPA, 12. Ayda, Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak, Suçiçeği, KPA, 18. Ayda, Beşli Karma Aşı, OPA, Hepatit A, 24. Ayda, Hepatit A, 1. Sınıfta, Hepatit A son olarak da 8. Sınıfta, TD aşısıdır.

Aşılar üzerinden bir diğer önemli bilgi de canlı aşıların aynı gün içerisinde yapılması gerekliliğidir. Yani, verem, suçiçeği, kızamık- kızamıkçık-kabakulak, aşısı gibi aşılar eğer aynı gün yapılamazsa 4 hafta boyunca yeniden canlı aşı yaptırılmamalıdır. Ancak 4 hafta sonra kalan canlı aşılar yapılmaya devam edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ