Bebeğinizi Nasıl Emzirmelisiniz

  • 07 Aralık 2016
  • 317 kez görüntülendi.
Bebeğinizi Nasıl Emzirmelisiniz

Bebek için anne sütü hem ilk gıda hem de ilk aşıdır. Bebek ve anne arasındaki ömür boyu sürecek olan bağların temelini oluşturması bir yana yeni doğan bebeklerin doğum sonrası mümkün olan en kısa zamanda emzirilmesi gerekmektedir. Ancak bazı anneler nasıl emzireceğini bilmediği için bir takım problemler yaşamakta bebeğin beslenmesi konusunda endişelenmektedir. Bu nedenle hastaneden taburcu olmadan mutlaka hemşirelerinden emzirmek için doğru yöntemleri öğrenmelidirler.

Emzirme esnasında bebeğin vücut olarak tamamen anneye dönük olmasına dikkat edilmeli, karnının anne karnına eş olması sağlanmalıdır. Diğer yandan başının ve vücudunun aynı doğrultuda olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin sütü emebilmesi içinse dudakları dışarıya dönük olmalı ve çenesinin memeye değmesi sağlanmalıdır. Anne ise rahat pozisyonda olduğundan emin olmalıdır. Bunun için sırt ve belini bir yastıkla destekleyebilir. Bebeği emzirirken kolunun altına yastık koyması oldukça rahat etmesini sağlayacaktır. Zaten kolunu havada tutmaktan kaçınması gerekir. Emzirme boyunca, bebeği kendisine yakın tutmalıdır. Bebeği kucağına alırken de, kolun iç yüzeyine almalı ve bebeğin başının dirsek boyuna yerleşmesine özen göstermelidir. Sırtı boyunca da popo da dahil olmak üzere arkasını eliyle desteklemelidir.

Annelerin bebeklerini emzirmeden önce göğüslerindeki dolgunluk ve sertliği kontrol etmeleri önemlidir. Eğer herhangi bir sertlik hissediliyorsa sıcak uygulamalarla bu sertlikler giderilebilmektedir. Duşa girmek, sıcak su torbaları fazlasıyla yardımcı olur.

Bebeğin her öğündeki beslenmenin önce bir göğüsten olması gerekir. Göğüs içerisinde biriken tüm sütün bebek tarafından emilmesi sağlanmalıdır. Böylece bebek sütten gereken tüm yağ ve kalori miktarlarını almış olur. Çünkü süt içerisindeki zengin içerik göğüsteki miktarın bir kısmına yayılmıştır. Bu nedenle göğsü bitirmek bebek beslenmesi açısından önem teşkil eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ