Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  • 17 Aralık 2016
  • 325 kez görüntülendi.
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebelikte bebeğin cinsiyeti yumurtanın sperm hücresi tarafından döllenmesiyle meydana gelmektedir. Bebeğin cinsiyetinin ne olacağı kromozomlarla alakalıdır. 46 kromozomlu insanın kromozomlarından iki tanesi cinsiyeti belirlemektedir. Erkekler için XY, kadınlar içinse XX olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle erkekler Y kromozomu taşırken kadınlar çift X kromozomu taşırlar. Bebeğin cinsiyeti de erkek ve kadından gelen kromozom çiftiyle belirlenmektedir. Eğer kadındaki X kromozomu erkekteki X kromozomu ile birleşirse bebeğin cinsiyeti kız, erkekteki Y kromozomu ile birleşir ise erkek olmaktadır. Bu nedenle bebeğin cinsiyeti için etken faktörün döllenme sırasında erkeğin sperminin hangi kromozomunun baskın çıktığı söylenebilir.

Bebek bekleyen çiftlerin bebeğin cinsiyeti konusundaki merakları onları sabırsızlandırır. Her ne kadar bebeğin cinsiyetinin ne olduğu döllenme sırasında belli olsa da ultrasonda görebilmek için belli bir sürecin tamamlanması gerekmektedir. Ultrasonda görebilmek için döllenmeden itibaren 14 -16 hafta geçmiş olması gerekir. Çünkü erkek bebeklerin penisi gebeliğin 11. Haftasında gelişmektedir. Bu da cinsiyet tahmininin de en önemli noktayı teşkil eder. Bu sebeple 11. Haftadan önce bebeğin cinsiyetine dair bir yargı elde etmek mümkün değildir. Diğer yandan daha kesin sonuçlar içinse 14. Haftadan sonrasında tespit edilmelidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda 11. Hafta ile 14. Hafta arasında yapılan cinsiyet belirleme testlerinde doğru tahminin yüzde 30 oranında olduğu saptanmıştır. Bu sebeple bu süreçlerdeki hata payını çiftler dikkate alarak bebeğin cinsiyeti konusunda düşüncelere kapılmalıdır.

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte üç boyutlu ultrasonlar geliştirilmiştir. Bu teknoloji sayesinde cinsiyet belirlemedeki hata payları oldukça düşürülmüştür. Ancak yine de 11. Haftadan sonra tespitin yapılması gerekir. Alanında uzman hekimlerle doğru tahminlerin elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ