Bebeği Biberonla Beslenmenin Sakıncaları

  • 10 Aralık 2016
  • 357 kez görüntülendi.
Bebeği Biberonla Beslenmenin Sakıncaları

Özellikle çalışan annelerin dışarıdan da yardım almasını kolaylaştırması nedeniyle bebeklerini emzirmek yerine biberonla beslemeyi tercih etmektedir. Yaşamın meydana getirdiği bazı zorunluluklar annenin biberon kullanmasını zorunlu kılar. Ancak bunlara rağmen bebeğin doğumundan itibaren mümkün zaman ölçüsünde meme ile beslenmesi önemlidir. Bu, hem bebeğin ağız anatomisi hem de gelişiminin düzgün ilerlemesi açısından önem teşkil eder. Diğer yandan anne ile bebek arasında biyolojik ve duygusal bağın oluşması emzirme dönemlerinde oluşmaktadır.

Memeden sonra biberon emmeye başlayan bebek hemen alışamaz. Bu sebepledir ki doğumun ilk haftalarında bebeğin anne sütüyle beraber biberonla da beslenmesi tercih edilmez. Çünkü meme ile biberon emme esnasında yaşanan ağız içi hareketler birbirinden oldukça farklıdır. Plastik olan emzik, anne memesine kıyasla sert kalır. Şeklini korur hâlbuki anne memesi esnek bir yapıya sahiptir. Bebek biberonu ağzına alır almaz ise damak çarpıntı etkisi ile öğürme gereksinimi duyar. Biberon kullanan bebek, dilini öne uzatır, emziği üst diş etleri ile dili arasında sıkıştırır. Bu da ağzına akan süt miktarını kontrol etmesini sağlamaktadır. İçgüdüsel olarak bunu yapan bebek gene de çoğu zaman kontrolü sağlayamaz ve sütün doğrudan yemek borusuna akmasına neden olur. Biberonla beslenmeler, sindirim sorunlarına gaza neden olabilmektedir.

Diğer yandan biberon sonrası yeniden anne memesiyle karşılaşan bebek şaşkınlık yaşamaktadır. Bu sefer de memeyi biberon gibi emmeye çalışır. Bu da ısırmasının normal olduğunu göstermektedir. Ancak 6-8 hafta içinde nasıl emeceğini algılar ve doğru bir şekilde emmeye döner. Aslında memeden süt emmek daha zordur. Bu da biberona alışan bebeğin memeden süt emmek istememesine neden olabilmektedir. Bu sebeple biberon kullanılacaksa dar deliklilerden kullanılmaya özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ