Bebeğe Ek Olarak Su Vermek Gerekir Mi?

  • 14 Aralık 2016
  • 317 kez görüntülendi.
Bebeğe Ek Olarak Su Vermek Gerekir Mi?

Su, tüm insanlar için vücudun işleyişi konusunda birinci önemdedir.  Bebeklerin su ihtiyaçları ise 6 ay boyunca anne sütü ile karşılanabilir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı eğer bebek anne sütünü alamazsa dışarıdan su takviyesine ihtiyaç duyar. Bu manada uygun şekilde hazırlanmış mamalar büyük ölçüde su içerdiği için gerekli su takviyesini sağlayabilmektedir. Buna rağmen ek gıdaya başlanmasının ardından su verilmesi de uygundur. Çünkü tüketilen ek besinlerin miktarının çoğalmasına kıyasla bebeğin ihtiyaç duyduğu sıvı miktarı da artmaktadır.

Bebeklere su verilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, suyun temizliği ve içindeki elektrolit yüküdür. Ne olursa olsun suyun mutlaka temiz ve mikropsuz olması gerekir. Diğer yandan bebekler için özel üretilen sular düşük minerallidir. Bu oran henüz böbrek fonksiyonları gelişmemiş bebeklerin suyu hazmetmesini kolaylaştırır. 6 ay boyunca bu içerikteki sular verilirken 6 ay sonrasında sodyum oranı düşük sulardan tercih edilebilir. Ayrıca suyun kokmamasına ve tadının nötr olmasına özen gösterilmelidir. Duyular arasında ilk olarak koku ve tat alma geliştiği için, bebeğe verilen suyun mamanın tadında değişiklik yaratmaması gerekir. İçme suyu olarak da bebeğin kötü bir tat algısına kapılmaması önemlidir. Güneşte kalan sular bu yüzden kalitesini yitirir.

Bebeğe su verme konusunda bebeğin herhangi bir hastalığı olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Dışkılama, kusma, ateşli hastalıklar gibi bir enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda sıvı tüketimi oldukça önem teşkil eder. Eğer bebeğin idrar renginde koyulaşma varsa ve bez değişim sıklığı azaldıysa su kaybettiği düşünülebilir. Bunu fark eden annelerin erken dönemde kaybedilen sıvıyı bebeğe vermesi rahatsızlıkların oluşmasının önüne geçmeyi sağlayabilmektedir. Bu sebeple bebeğin sıvı tüketiminin takip edilmesi gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ