Ayak Mantarı Neden Olur?

  • 24 Temmuz 2017
  • 405 kez görüntülendi.
Ayak Mantarı Neden Olur?

İnsanlar toplu yaşam alanlarını paylaşırlar. Özellikle sosyal hayatlarında da fazla ortak kullanım alanları vardır. Kullanılan bu ortak yaşam alanları hastalıklar için aynı zamanda risk faktörüdür. Yüzme havuzları, sporcuların soyunma odaları ve duşları, spor salonlarında kullanılan terlikler, öğrencilerin kaldığı yurt odaları, alış veriş merkezlerinde kullanılan ortak tuvalet ve lavabolar, kuaförlerde kullanılan malzemeler çok fazla mikroorganizma barındıran yerlerdir. Ve bu tarz yerlerin bulaşıcı hastalıklara ev sahipliği yapması da olağandır. Bu şekilde kullanılan toplu yaşam alanları bir de mikrop kırıcı dezenfektanlar ile temizlenmiyor ise bulaşıcı hastalıklara sebep olurlar. Bulaşıcı bir hastalık olan ve yayılması hızlı olan mantar rahatsızlığı bu tür ortamlarda kişiden kişiye çok çabuk bulaşır. Mantar türlerinden ayak mantarı, bu ortamların ev sahibi konumundadır.

 

Ayak mantarının başlıca sebeplerini sizler için maddeledik. Uzun süre çalışanların ayakları tüm gün boyunca ayakkabı içerisindedir. Giyilen ayakkabı ayağı terletebilir. Terleyen ayaklar mantara zemin hazırlar. Hava alabilecek ayakkabılar tercih edilmeli, bahar mevsiminde keten ayakkabılar, yaz mevsiminde de sandalet tarzı ayakkabılar tercih edilmelidir. Giyilen kirli çoraplar, yanlış türde çorap seçimi (naylon çorap vb.), kendimize ait olmayan ayakkabı ve terlik kullanımı, ıslak kurulanmayan ayaklar, hijyenik olmayan yaşam koşulları ayak mantarına davetiye çıkaran sebepler arasındadır. Özellikle sporcular ve askerler ayak mantarı hastalığı için risk grubu dahilindedirler. Rutubetli yerler de ayak mantarına sebep olan mekanlar arasındadır. Nem, ıslaklık, denizden ve banyodan sonra kurulanmayan ayaklar sağlık açısından tehdit oluşturabilir ve  mantara yol açan sebepler arasında listelenebilir. Ter bezleri fazla çalışan kişiler ayak mantarına karşı önlem alması gereken kişiler arasındadır.

Özellikle ergenlik dönemine giren genç bireyler, kişisel bakımları ve temizlikleri konusunda bilinçlendirmeli ve eğitilmelidirler. Ergenlik çağında olan genç bireylerin ter bezleri hızlı çalışır. Vücutları daha fazla horman salgılar. Ergenlikleri itibari ile vücutlarında bazı değişikler meydana gelir. Bu kadar değişikliği bir arada yaşayan genç bireyler temizliklerine özen göstermezler ise mikroplar vücutlarında  mantara veya mikrobik bir rahatsızlığa yol açabilir. Ayak mantarının bir başka sebebi de size başkasından bulaşması olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ