Anne Sütünün Saklanması

  • 28 Kasım 2016
  • 340 kez görüntülendi.
Anne Sütünün Saklanması

Anne sütü hem anneler için hem de yeni doğan bebekler için değeri ölçülemez bir hazinedir. Özellikle bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi yeterlidir ve onun birçok enfeksiyona karşı bağışıklık kazanmasına imkân tanımaktadır. Bu nedenle anneler bu değerli besin kaynağının boşa gitmesine izin vermez her damlasını özenle saklamaya çalışır. Günümüzde buzdolaplarının bu konuda oldukça yardımcı olması anne sütünün uzun süre güvenle saklanmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan canlı hücreler yani antikorlar, buzdolabına konan sütün bakteri saldırısına maruz kalmasının önüne geçmektedir.

Sütü saklamak için kap seçimlerine dikkat edilebilir. Anne sütünü sağdıktan sonra kalın ve sert bir kapağa sahip hava almayan cam kapları kullanmak en uygun tercihtir. Çünkü hem antikor hem de süt yağı kaybını büyük ölçüde engellemektedir. Eğer cam kap mevcut değilse de ikinci tercih olarak sert plastikten üretilmiş kapaklı şeffaf kaplar kullanılabilir. Bunların dışında kullanılan süt saklama poşetleri ise ne yazık ki yeterli olamamaktadır. Antikor ve süt yağının bir kısmının poşete yapışması sütün biberona aktarımı sırasında bu maddelerin poşette kalmasına neden olmaktadır. Böylece de anneden meme emmeden sadece biberonla beslenen bebeklerin yeterli kalitedeki sütü tüketmeleri mümkün olmaz. Eğer pratikliği açısından kullanılması gerekiyorsa bu tür torbaların sızıntı yapmaması için iki kat kullanılması gerekir.

Saklanan sütlerin ne sürede beklediğine dikkat edilmelidir. Anne sütünün bebeğin ihtiyaçlarına göre değişime uğraması nedeniyle ihtiyaç durumlarında ihtiyaç kadar süt sağılıp saklanması faydalı olacaktır. Çok uzun süre saklanmamalı bir iki hafta içinde süt bebek tarafından içilmemişse kullanmaya çalışılmamalıdır. Diğer yandan buzdolabı yerine derin dondurucu tercih etmek de yanlıştır. Derin dondurucular sütün bağışıklık sağlayan özelliğini bir nebze yok etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ