Anne Sütü ve Önemi

  • 14 Aralık 2016
  • 359 kez görüntülendi.
Anne Sütü ve Önemi

Bebeklerin gelişimi ve doğal olarak büyümesi için en başta gelen besin şüphesiz ki anne sütüdür. Hiçbir yiyecek ya da içecek anne sütünün yerini tutamamaktadır. Günümüz teknolojisinde üretilen en sağlıklı besinler bile anne sütü dengine gelecek seviyeye henüz ulaşamamıştır.

Doğumun ardından 6 ay boyunca bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi uzmanlarca defalarca bahsedilen bir konudur. Anne sütü ile beslenen bebeklere su bile verilmemesi önerilmektedir. Ancak toplum içerisinde yer alan bebeğe su ve pirinç unu verme gibi algılar bebeğin sadece tok hissetmesini sağlamaktadır. Bunun dışında anne sütü kadar kaliteli besin asla almamış olurlar. Diğer yandan tokluk hisseden bebek meme de emmek istemeyecek gelişimi için gerekli olan gıdayı almamış olacaktır. Halbuki bebeğin doğal gelişimini sağlaması için anne sütü yeterince uygun ve ideal besindir ki tek başına bile yeterliliği sağlayabilmektedir. Üstelik ek gıdalarla beslenen bebek hastalıklara da açık hale gelir. Çünkü hiçbir gıda anne sütü içinde yer alan anti mikrobiyal maddeler kadar bağışıklık sistemini güçlendirecek madde içermemektedir. Anne sütü ile beslenen bebekler ise ilk aylarda enfeksiyonlara karşı oldukça korumalı durumdadır.

6 ay sonrasında bebeğin kilosu normal değerlere yakınsa ilave besinlerden yararlanılabilir. Ancak bebek 2 yaşına gelene kadar dışarıdan inek sütü ya da formal sütlerden bebeğe verilmemeli süt ihtiyacı sadece anne tarafından sağlanmalıdır. Dışarıdan alınabilecek maddeler noktasında en önemlisi D vitamini ve flordur. Anne sütü bu vitaminler dışında tüm vitaminlerce zengindir. Ancak D vitaminini bebeğin ihtiyacı kadar üretememektedir. Bu sebeple bebeğe takviye D vitamini gelişimi açısından önemlidir. Aynı şekilde flor takviyesi de dişlerin çürümesinin önüne geçmek için dikkate alınmalıdır. Bunların dışında anne sütü bebeğin zeka gelişimi, görsel becerisi gibi birçok alanda gelişimi için yeterli besin kaynağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ