30’dan Sonra Anne Olmak İstiyorsanız Mutlaka Okuyun!

 • 01 Haziran 2016
 • 1.004 kez görüntülendi.
30’dan Sonra Anne Olmak İstiyorsanız Mutlaka Okuyun!

Anne olma yaşı giderek yükseliyor. Kadınların iş yaşamında kariyer beklentileri evlilik ve bebek…

Anne olma yaşı giderek yükseliyor. Kadınların iş yaşamında kariyer beklentileri evlilik ve bebek planlarının daha ileri tarihe ertelemesinde mühim rol oynuyor. Bu sebeple 30 yaş ve ardından plan edilen hamileliklerde doğru değerlendirme ve derli toplu takipler, anne bebek sağlığı yönünden büyük ehemmiyet taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nesrin Fener, 30 yaş ve üstünde sıhhatli bir gebelik prosesi için ilgi edilmesi gerekli olanlari anlattı.

Gebelik için en en uygun devre 20-30 yaş aralığı kabul ediliyor

Gebelik için İdeal devre olarak tanınan 20-30 yaş arası kadınlar için psikolojik ve fizyolojik olarak İdeal vakittir. 35 yaşın üstündeki adaylara “ileri anne yaşı” tariflaması kullanılmaktadır ve bu yaş hamilelikleri riskli gebelik gruba girmektedir.

Kronik hastalıklar hem ileri yaş hamileler hem bebekler için riskli

Gebelik zamanı süresince bedendeki bütün sistemler tesirlenir ve birçok farklılık oluşur. Sıhhatlı bir insanda bu farklılıklar basitçe tolere edilebilir. Fakat anne adayında gebelikten evvel hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklar bulunduğu takdirde tehlikeler artar.

Annelik yaşı sınır olarak sayılan bir devre bulunmaktadır. Eğer bu sınır aşıldıysa hem anneyi hatta bebeği birtakım tehlikeler beklemektedir.

İleri yaş hamileleri ve bebeklerini bekleyen tehlikeler:

 • Dış gebelik
 • Erken doğum ya da düşük
 • Bebeğin doğumsal arızalarla ya da düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesi
 • Bebekte ilerleme geriliği ve büyük bebek
 • Annede gebelik esnasında hipertansiyon ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı
 • Anne ölüm riski, kanama, plasenta yerleşim anomalileri, plasenta yetmezliği ve sezaryenle doğum

Fakat proses hekim denetiminde ve şuurlu bir biçimde yönetilirse hamilelik devresinini rahat geçirmek ve sıhhatli bebekler dünyaya getirmek mümkün olabilir.

Çoğul gebelikler daha fazla özen istiyor

Sosyo-ekonomik sebeplere ek olarak üreme sağlığı bölümündeki yeni ilerlemelerde gebelik yaşının ertelenmesine neden olmaktadır. Yaşla eş güdümlü natural yöntemlerle gebe kalma seviyesi azaldığı için yardımcı üreme tekniklerine müracaatlmaktadır. Bu teknikler de bazen fazlasıl gebelik seviyesinı çoğaltmaktadır. Buna bağlı olarak erken bebek doğumları, bebeğin yenidoğana yoğun bakıma yatma olsılığı, bebek kayıpları ve hastalıkları çoğalmaktadır. Hem de doğum ve gebelik prosesinin ekonomik yükü de çok olmaktadır.

Yaş ileri olsa da sıhhatli bir bebek dünyaya getirmek için…

Bugünküde tıp süratle gelişmekte ve çığır açan yeni ilerlemeleryaşanmaktadır. Tüm şunlara ek olarak anne adaylarının eğitimli ve şuurlu olması, derli toplu hekim denetimlerini ihmal etmemesi ile sıhhatli bir bebek sahibi olmaları mümkün olabilir. Hem de;

 • Gebeliklerin sistemli olması,
 • Gebelik evveli devrede lüzumlu denetimlerin, testlerin ve ilaç desteklerinin yapılması,
 • Zararlı bağımlılıkların bırakılması,
 • Beslenme ve egzersiz uygulamalarının yapılması ile mutlu ve sıhhatli bir gebeliğin başlaması kurulabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ